Velké dělení. Zatímco jste si zvykala na radostnou novinu, že jste těhotná, měl nový život uvnitř vás napilno. Oplodněné vajíčko se uhnízdilo v děložním epitelu, kde pokračuje ve svém rychlém vývoji. Jakmile se vajíčko usadí, začne se rozdělovat do zárodečných buněčných vrstev a oficiálně se z něj stává embryo. Tyto zárodečné buněčné vrstvy představují základ pro specializované části těla vašeho maličkého, například nervový systém, kostru, svaly a orgány.
Rozvoj podpůrného systému. Začíná se vytvářet placenta, orgán ve tvaru disku, který propojuje váš krevní oběhový systém s krevním oběhem embrya. Placenta přilíná k děložní stěně na té straně, na které se usadilo vajíčko. Z jedné strany placenty vychází pupeční šňůra. Uvnitř plodového vaku (membrány) se již začíná vytvářet plodová voda, která bude po celou dobu těhotenství chránit vaše miminko.
Jak rostu. Na konci tohoto týdne měří embryo zhruba jeden milimetr, což odpovídá velikosti makového zrníčka.
Podívejte se na dvojčata Tento snímek z ultrazvukového vyšetření před početím zobrazuje vaječník, ve kterém se vyvíjí dvě vajíčka (folikuly). Pokud obě vajíčka dozrají a dojde k jejich oplodnění, narodí se dvojvaječná dvojčata.
Příznaky života. Jediným příznakem toho, že jste těhotná, může být absence menstruace. Můžete také pozorovat slabé „špinění,“ které doprovází zahnízďování vajíčka do děložní stěny. Toto lehké krvácení je zcela normální, a bývá též označováno jako uhnízďovací (implantační) krvácení.
Testy, testy. A domácí těhotenský testby měl nyní ukazovat pozitivní výsledek. Je to způsobeno hormonem hCG, který do vašeho těla uvolňuje vznikající placenta. Je to ten hormon, který bývá většinou viníkem zažívacích potíží nebo ranních nevolností, které v průběhu prvního trimestru potkají spoustu těhotných žen. Domácí těhotenské testy jsou většinou po první vynechané menstruaci přesné, existují však případy, kdy je test nesprávně negativní. Mnoho žen tvrdí, že jim test vycházel několik týdnů poté, co přestaly menstruovat, negativní, ačkoli samy zkrátka “věděly,” že jsou těhotné (a měly pravdu).
Doporučení odborníků. Teď, když jste těhotná, vás asi zajímá, které volně prodejné léky na kašel, nachlazení a alergii jsou bezpečné. “Určitě se vyvarujte užívání dekongestantů, antihistaminik a léků s obsahem PPA [phenylpropanolamin],” říká Dr. Elaine Zwellingová. “Některé léky proti kašli a nachlazení obsahují až 25 % alkoholu,” dodává, „a ty byste také neměla užívat.“ Než si však jakýkoli lék, i volně prodejný, vezmete, vždy se nejdříve poraďte se svým lékařem.