Vaše děťátko ve 20. týdnu těhotenství váží asi 340 g a měří 25,5 cm. Celé tělíčko je pokryto mazlavou tekutinou, vernixem, která chrání jeho pokožku před plodovou vodou. Stopy této tekutiny můžeme někdy pozorovat na dítěti i po porodu, ale většinou před porodem mizí. Placenta poskytuje dítěti plně výživu, vzduch, ochranné látka a funguje i jako čistička odpadu z látkové výměny.
V tomto období těhotenství se děloha velmi rychle zvětšuje, můžete ji pociťovat skoro až v pupíku, začíná tlačit na žaludek, takže můžete mít pálení žáhy. Pupík je buď zploštělý nebo naopak vystupuje a takový už zůstane až do porodu. V tomto týdnu těhotenství se necítíte už tolik unavená a nemáte ani tak vysokou potřebu močení.
Prsa se zvětší během těhotenství asi o dvě čísla, takže je nutné, aby vás neomezovala v pohybu, byla dobře podpírána. Jak těhotenství pokračuje, jsou bradavky stále měkčí a jemná masáž je pomáhá připravit ke kojení. Může z nich vytékat žlutá tekutina, zvaná mlezivo, tato tekutina na nich zasychá je nutné tedy prsa často omývat.
Tím, že děloha tlačí dolů a brání volnému průtoku krve z nohou do srdce, mohou vzniknout křečové žíly. Snažte se tedy nestát dlouho na jednom místě a dávejte si nohy do zvýšené polohy, sprchujte se pravidelně od chodidel až ke kolenům, existují i cviky, které nohám výrazně uleví. Křečové žíly většinou brzy po porodu zmizí.
Vaše nehty jsou ovlivňovány hormonálními změnami, rychleji rostou a jsou silnější.
Pokud se pokožka příliš napíná, mohou se tvořit na prsou, břiše a stehnech tenké narůžovělé čárky – pajizévky (strie). Pokožku je třeba hodně masírovat pleťovým mlékem, udržovat ji zvlhčenou a nepřibývat příliš rychle na váze, čímž snížíte výskyt strií na minimum.
Jestliže máte nepřekonatelné chutě na nějaký druh jídla, není důvod se ho zříkat, ale nesmí to být na úkor výživných potravin.
zdroj www.naseporodnice.cz