Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka týdne stalo během minulého týdne.
Čelíčko to ví. Vaše chytré miminko může stejně jako při řešení složitého matematického příkladu krčit čelíčko. A nyní už má dokonce obočí, které mu s tím pomáhá! Stejně jako vlásky na hlavě neobsahují ani tyto jemné chloupky ještě žádný pigment a jsou čistě bílé. Miminko již také má plně vyvinutá oční víčka, která však zůstávají až do asi 28. týdne zavřená.
Cvičení v děloze. “Je zábavné mávat ručičkama a nožičkama!” V těchto dnech bude nejoblíbenější aktivitou vašeho miminka asi skákání. Ruce a nohy již dosáhly svých konečných proporcí (nikoli však své finální velikosti), a miminko je rázně procvičuje – kope s nimi, rozhazuje je a tleská. Když hovoříme o ručičkách, jsou na nich již nehty, které plně překrývají špičky prstů a vypadají stejně jako vaše. A neustále rostou – takže se může stát, že je budete muset miminku hned po narození ostříhat, aby se nepoškrábalo.
Budeme přibývat na váze. I když již vaše miminko měří více než 24 cm, stále ještě má nízkou váhu – asi 370 gramů. V této fázi představuje tuk jen 1% z celkové váhy. Od tohoto okamžiku však začne nabírat vrstvy tuku, které mu umožní vytvářet a udržovat tělesnou teplotu. Tuk vašeho maličkého se podobá tomu, který během těhotenství nabíráte vy. Říká se mu hnědý tuk, což je látka, která se rychle přeměňuje na energii, již budete oba dva využívat.
Hurá, úleva. Navzdory příležitostným bolestem představuje tato část těhotenství snadné období! Bříško vám vyrostlo dost na to, abyste se skutečně “cítila” těhotná a už o tom ví také zbytek světa. Ještě ale nejste tak veliká, abyste se měla problém dostat z křesla nebo si zavázat boty. Ranní nevolnosti již nejspíše ustoupily a vrátila se vám chuť k jídlu, možná více než byste sama chtěla. Toto období si užívejte.
Pod vlivem počasí. V obecné rovině se možná cítíte skvěle, všichni však čas od času onemocníme. Pokud vás sklátí nachlazení nebo chřipka, ze všeho nejdříve o tom informujte svou porodní asistentku. Neberte si žádné volně prodejné léky bez výslovného souhlasu vašeho lékaře nebo porodní asistentky. Abyste si zajistila co nejrychlejší uzdravení pijte více tekutin a snažte se pravidelně jíst. Všichni jsme již slyšeli (jak od lékařů, tak od našich babiček) o posilující moci slepičího / kuřecího nebo zeleninového vývaru. Je horký, tekutý a výživný – to vše v době nemoci potřebujete. Vašemu děťátku neublíží, když nebudete několik dnů pořádně jíst, vy se však mnohem rychleji uzdravíte, pokud získáte nějakou výživu.
Doporučení odborníků. Možná vás s postupujícím těhotenstvím začne bolet v oblasti pánve. “Bolest v oblasti pánve, ke které patří také stydká spona (kloubní spojení uprostřed vaší stydké kosti) je v období těhotenství častá,” vysvětluje Dr.ka Elaine Zwellingová. “Těhotenské hormony vám uvolňují klouby, aby se vám při porodu mohly roztáhnout kosti v oblasti pánve. Tím se zvyšuje vaše pružnost, zároveň to však může vést k určité bolestivosti.”