Podívejte se, co se ve vývoji vašeho miminka stalo během minulého týdne.
Jak rostu. “Tím, že každý den přibírám trochu na váze, se připravuji na svůj velký den.” Vaše miminko už pravděpodobně měří na délku více než 50 cm a váží 2,7 až 3 kg, takže je již blízko své porodní váze. I tak jsou tyto poslední týdny nesmírně důležité; každý den miminko nabírá 15 gramů tuku, který jeho tělíčku pomáhá regulovat teplotu a udržovat rovnoměrnou hladinu cukru v krvi. Mozek a lebka, ve které je uložen, pokračují ve svém růstu.
Úlevný pokles. Klesá vám v těchto dnech miminko v bříšku? Možná vám připadá, jako by vám propadlo až k pánevní kosti – a ve skutečnosti tomu tak skutečně může být. K takovému poklesu spojenému s odlehčením může dojít několik týdnů před tím, než se vaše děťátko narodí. Tato nová poloha v nižší části bříška trochu odlehčí vašim zhmožděným plícím a bránici, díky čemu se vám bude lépe dýchat.
Den svatého Valentýna. Tento barevný snímek z Dopplerova přístroje zobrazuje průtok krve srdcem (3). Dlouhý oblouk, který jde přes srdce a pak směrem doprava dolů, je aorta (2). Dvě větve, které rozšiřují nahoru směrem k hlavě, jsou krční tepny, neboli krkavice (1). Snímky jako je tento umožňují lékařům diagnostikovat případné problémy se srdcem ještě před narozením.
Plusy a mínusy. Pokles děťátka je samozřejmě požehnáním i prokletím. Na jednu stranu můžete snáze dýchat, zároveň však budete pociťovat větší tlak v dolní části břicha a v oblasti pánve. Zároveň se vám s poklesem miminka posune těžiště, takže si můžete připadat ještě neohrabanější než dříve. Pokud se vaše miminko nachází stále v obrácené pozici (nohama nebo zadečkem dolů), váš lékař vám pravděpodobně nabídne, že je otočí pokusí se je otočit. V případě, že se to nezdaří, probere s vámi porodník možnost porodu císařským řezem.
Je čas na balení! Máte už sbalenou tašku do nemocnice? Pouze jen 5 procent dětí se rodí přesně ve stanovený den, takže si připravte u dveří tašku s věcmi do porodnice pro případ, že by se miminko rozhodlo přijít na svět dřív. Zapomeňte na zbytečnosti – vše si budete muset zase odnést zpátky domů a navíc ještě povezete věci pro miminko. Budete potřebovat pohodlný župan nebo noční košili (neberte si svou nejlepší, protože ji můžete ušpinit od krve), neklouzavé pantofle nebo ponožky, dobře padnoucí kojicí podprsenku, toaletní potřeby a oblečení na cestu z nemocnice pro sebe i děťátko. Co při balení vynechat ? Šperky, kreditní karty a peněženku. Vezměte si s sebou pouze občanský průkaz, průkaz pojištěnce a několik korun na noviny nebo svačinky. Připravte si také seznam telefonních čísel těch osob, kterým budete chtít velkou novinu oznámit. Nezapomeňte si vzít drobné na telefon, protože některé z nemocnic nedovolují používat mobilní telefony. Seznam pro tatínka: nezapomeňte na fotoaparát a náhradní sadu baterií. Také si sbalte oblečení na převléknutí a toaletní potřeby. Porod může trvat dlouho a možná se budete potřebovat osprchovat.
Pečlivé prohlídky. Při týdenních návštěvách vám asi někdy v této době začne lékař vyšetřovat dno pánevní. Vyšetřením se sleduje případné otvírání a zkracování hrdla děložního a příznaky blížícího se porodu. Děložní hrdlo se mnoha ženám začne otvírat nebo zkracovat již několik týdnů před skutečným začátkem porodu, u některých se však žádné příznaky porodu neprojeví až do chvíle kdy je třeba vyrazit do porodnice.
Doporučení odborníků. Pokud jste si ještě nesehnala výbavu pro miminko, začněte s tím teď. “Při nákupu dětského oblečení hledejte věci s dostatečně velkým otvorem pro hlavičku, které se vám budou na miminko snáze oblékat,” radí Dr.ka Suzanne Dixon. “Také nekupujte oblečení s dekorativními nášivkami nebo se zdrhovadly, obojí vystavuje miminko nebezpečí udušením.”