Posted on

Ke konci 11. týdne těhotenství je většina hlavních orgánů plodu již vyvinuta a plod právě překonal nejzranitelnějšího období svého vývoje. Nyní je už chráněn před vrozenými vadami a infekcemi mimo spalniček.

Plod váží asi 10 g a měří 5,5 cm, tvoří se již vnější genitálie spolu s varlaty a vaječníky, srdce čerpá pravidelně krev do všech důležitých orgánů v jeho těle.

Nyní by měly postupně odezním všechny počáteční obtíže, také únava je nižší a vy byste měla začít uvažovat o předporodních kurzech.

K potvrzení Downova syndromu a jiných genetických anomálií vám může být nabídnuto odebrání vzorků choriových klků. Do dělohy se zasune tenká trubice a s její pomocí se odebere vzorek buněk obklopující plod. Výsledky jsou známy během 1-2 týdnů a jestliže se zjistí, že dítě není v pořádku, je možné ukončit těhotenství v raném stádiu. U této metody je však vyšší riziko potratu než u amniocentézy, která se však provádí nejdříve v 16. až 18. týdnu těhotenství.

Nyní můžete začít pozorovat u sebe různéfyzické problémy, jenž jsou důsledkem těhotenství. Patří mezi ně:

  • Bolest zad se může objevit kdykoliv během těhotenství, jelikož tím, že vyrovnáváte váhu dítěte záklonem dozadu, zatěžujete nadměrně svaly a klouby dolní části zad. Při sezení podpírejte záda vzadu v kříži polštářem, ohýbejte se s pokrčenými koleny, běžte spíše do dřepu, nezvedejte příliš těžké předměty.
  • Omdlévání způsobuje nízká hladina kyslíku, tím se vašemu mozku nedostává krve. Snažte se tedy nedělat prudké pohyby, vstávejte ze sedu nebo lehu co nejpomaleji a je-li vám mdlo při dlouhém stání, snažte se co nejdříve sednout a pokud to jde, položte si hlavu na kolena.
  • Křeče vás mohou postihnout hlavně v noci, jako ostrá bolest v lýtkách a chodidlech. Pravidelným nenáročným cvičením a chůzí můžete těmto křečím předejít. Pokud vás ale již křeče zastihnou, natáhněte prsty směrem nahoru ke kotníkům, jak to jen nejvíce půjde a třete postižené svaly. Křeče způsobuje také nízká hladina hořčíků, poraďte se proto se svým gynekologem, jak by se daly tyto problémy zmírnit.
  • Zácpa se dá ovlivnit větším příjmem vlákniny z ovoce a zeleniny a pitím vody. Způsobují ji v těhotenství některé hormony, jenž mají vliv na rozšíření střev a ty pak dostatečně nefungují.
  • Hemeroidy jsou vlastně křečové žíly, objevující se kolem konečníku. Konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny stolici změkčuje, takže se při vyprazdňování nemusí vyvíjet tak velký tlak, který hemeroidy způsobuje. Hemeroidy mohou být velmi bolestivé, ale mohou i slabě krvácet. Bez ošetření hrozí nebezpečí, že vyhřeznou, což je doprovázeno velkou bolestí. Zmírnit problémy vám pomůže odvar z dubové kůry, z které si připravíte sedací koupel nebo můžete zkusit přikládat balíček ledu zabalený do měkké látky. U většiny žen hemeroidy několik týdnů po porodu mizí.
  • Zvýšený poševní výtok je v případě, kdy je čistý a bílý, zcela normální. Jestliže se ale objeví bolestivý a zapáchající výtok, který je i zabarvený, oznamte to neprodleně svému lékaři, aby vše nepřerostlo v dlouhotrvající infekci.
  • Krvácení dásní způsobuje zvýšená tvorba plaku na zubech vlivem hormonálních změn. Proto je důležité dbát ve větší míře o ústní hygienu, vyhýbat se sladkým nápojům a jídlům. Je důležitá návštěva zubního lékaře, kterou byste měla provést alespoň dvakrát během celého těhotenství.

zdroj www.naseporodnice.cz

12. týden těhotenství

Leave a Reply