Kyselina listová je pro zdraví důležitá a zcela výsadní postavení má pak v období, kdy se snažíte otěhotnět a donosit zdravé miminko. V těhotenství může nedostatek kyseliny listové, respektive její přeměněné formy tzv. folátů, znamenat komplikace v podobě zvýšeného rizika vrozených vývojových vad miminka, předčasného porodu či potratu. Věděli jste o ní tyto 4 věci?
Citlivý vitamín
Vitamin B, pod který kyselina listová spadá, je velmi choulostivý. Špatně snáší vysoké teploty při kuchyňské úpravě jídel. Vařením, pečením nebo dušením můžete zničit až 90 % vitaminu. Zeleninu bohatou na kyselinu listovou, jako špenát, brokolice, růžičková kapusta nebo chřest není vhodné skladovat a nechávat na vzduchu a světle. Pokud ji chcete porcovat, raději ji namísto krájení nožem trhejte, protože je citlivá v kontaktu s některými kovy.
Účinná je až přeměněná
Kyselina listová je jako taková bezvýznamná. Teprve až přeměněná forma (tzv. foláty) je pro organismus biologicky využitelná a nezbytná. Spouštěcím mechanismem látkové přeměny kyseliny listové je enzym MTHFR. Celý proces probíhá v játrech. Hlavním místem působení folátů jsou pak tkáně, kde probíhá buněčné dělení. Optimálně by měla žena zajistit denní příjem kyseliny listové v množství 0,2 mg. V době snažení o miminko a v těhotenství by ženy měly příjem kyseliny listové zdvoj- až ztrojnásobit.
Každá druhá žena jí neumí zpracovat
Každá druhá žena je postižena genetickou vadou a neumí kyselinu listovou zpracovat. Tento zdravotní problém se nazývá MTHFR mutace. V čem je problém? Vzniká postižený, teplotně nestabilní enzym MTHFR, jehož činnost je značně omezená. Často tedy není schopný z přijímané kyseliny listové vytvořit dostatečné množství folátů, a to ani nadměrnou konzumací potravin bohatých na kyselinu listovou. Existuje však látka zvaná Metafolin (5-methyl-tetrahydrofolát), ve formě doplňků stravy, která dysfunkční enzym obejde a organismu dodá potřebné aktivní foláty.
Snižuje předčasný porod až o 70 %
Své unikátní postavení mají foláty v období snažení o miminko a těhotenství. Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, znatelně snižuje pravděpodobnost předčasného porodu, a to až o 70 %. Foláty mají na svědomí i zdravý vývoj a růst miminka během celého těhotenství, a to tím, že ovlivňují prokrvení placenty. Jejich dostatečnou hladinou snížíte výskyt vývojových vad, jako jsou rozštěpy páteře či patra, nebo vývojové vady močových a pohlavních orgánů.
Plánujeme miminko. Zajímalo by mě, jak se dozvím, jestli moje tělo dokáže přeměnit tu kyselinu, aby byla pro miminko prospěšná?
Já jsem třeba v těhotenství užívala vitaminy už s upravenou kyselinou. Jistota je jistota. Doporučoval mi je už doktor, koukni na http://www.femibion.cz