Posted on

V 7. týdnu nazýváme očekávané dítě plodem,měří asi 1,3 cm, zvětšují se u něho nohy a ruce, vyvíjejí se plíce a střeva, tvoří se nosní dírky, rty a jazyk. Páteř a mozek jsou v tomto týdnu již téměř plně vyvinuty.

V tomto týdnu těhotenství se může objevit vyšší únava, při dlouhém stání přicházejí závratě, některé ženy i omdlévají. Snažte se tedy co nejvíce odpočívat. Ztráta chutě na milování není v tomto období ničím mimořádným, vše se upraví většinou již v druhém trimestru těhotenství.

Mezi nejčastější komplikace, které se mohou u vás během těhotenství objevit, patří:

  • Vysoký krevní tlak (preeklampsie) – způsobuje křeče cév placenty, čímž je omezen přísun kyslíku plodu, tím je jeho růst ohrožen. K prvotním příznakům patří zadržování tekutin, což přispívá k otokům nohou a rukou, v moči se objeví bílkovina, váha jde rychleji nahoru. Počáteční příznaky této abnormality se léčí klidem na lůžku doma pod lékařskými kontrolami, v pozdějším stadiu těhotenství je někdy dokonce nutné vyvolat předčasně porod, stane-li se stav vážný.
  • Mimoděložní těhotenství značíme, pokud se oplodněné vajíčko usadí již ve vejcovodech, aniž by dorazilo až do dělohy. K příznakům patří bolest v jedné části břicha, mnohdy i krvácení. Pokud se mimoděložní těhotenství nezjistí včas, může zvětšující se plod roztrhnout vejcovod a pak už je nutný rychlý chirurgický zákrok, který často znamená i odstranění vejcovodu. Ve vážnějších případech se musí odstranit i vaječník. Pokud má žena druhý vejcovod i vaječník v pořádku, není důvod k panice, může za čas dojít k dalšímu bezproblémovému těhotenství. Zjistí-li se mimoděložní těhotenství včas, jsou podávány léky, jenž způsobí vstřebání embrya a tím je vejcovod ochráněn před prasknutím.
  • Krvácení na počátku těhotenství může být projevem ohrožení těhotenství, proto byste tento stav měla brát vážně a ihned to oznámit svému gynekologovi. Ten provede vyšetření a pokud uzná za vhodné, pošle vás na vyšetření ultrazvukem, aby se ujistil, že vývoj plodu není ohrožen. Pokud vše dopadne dobře, doporučí přesto, abyste zůstala v klidu, dokud krvácení neustoupí.
  • Potrat. K některým samovolným potratům dochází z nezjištěných příčin. K důvodům, které známe, patří anomálie dělohy, nedostatečnost hrdla (zde je možno chirurgickým zákrokem hrdlo uzavřít až do doby těsně před porodem), hormonální nebo infekční problémy. K potratu dochází nejčastěji v prvních třech měsících těhotenství. Za potrat se však považuje každé samovolné vypuzení plodu až do 24. týdne těhotenství. Sexuální styk zřejmě nezpůsobuje potrat, ale ženy které již potratily nebo na počátku těhotenství krvácely, by měly asi prvních 12 týdnů, než se jejich stav stabilizuje, styk vynechat.

zdroj www.naseporodnice.cz

8. týden těhotenství

Leave a Reply