V televizním pořadu Sama doma tento čtvrtek hovořila tisková mluvčí MPSV(Ministerstvo práce a sociálních věcí) Mgr.Viktorie Plívová o aktivním otcovství. Uváděla průzkum, na kolik procent se tatínkové zapojují do rodičovských povinností, zda by šli na rodičovskou dovolenou, apod. Míra ochoty zůstat na rodičovské dovolené byla nízká. Hodně tatínků odpovědělo, že by šli na mateřskou jen v nezbytně nutných případech, kdyby například byla jejich partnerka nemocná.Vyplynulo tedy, že na mateřskou se tatínkům jít moc nechce, spíš mají smysl ve finačním zabezpečení rodiny, protože muži mají většinou vyšší příjem než ženy, na druhou stranu zas přicházejí o ty chvíle, kdy by se mohli dětátku věnovat naplno a užít si ho celý den, bez ohledu na peníze, vždyť nejmenší děti jsou nejroztomilejší.
Ve Švédsku mají jednu specialitu. Rodičovská dovolená je pro otce dobrovolná, tatínek může být dva měsíce na placené rodičovské dovolené současně s matkou. Dva měsíce si vyzkouší, jaké to je být doma. Určitě to má kladný vliv na dítě, neboť si buduje k tatínkovi vřelý vztah jako k mamince.
U nás může rodičovskou dovolenou čerpat oba rodiče současně, trvat může až do tří let věku dítěte. Oba rodiče mohou být z důvodu péče o dítě doma společně a ve stejnou dobu, akorát rodičovský příspěvek dostane za všech okolností pouze jeden z nich. Otec může být na rodičovské dovolené od narození dítěte.
Na rodičovské dovolené se může matka s otcem i střídat. Rodičovský příspěvek mohou čerpat od data narození miminka. Například od 6 týdne po porodu matky by PPM(peněžitá pomoc v mateřství) pobíral otec cca jeden měsíc a matce se RP(rodičovský příspěvek) přeruší. Následuje možnost volby délky RP a po měsíci převod zvoleného RP zpět na matku.
Dle zákona nelze měnit již jednou zvolenou délku RP, ale rodiče se na tomto zvoleném RP mohou střídat bez omezení. V případě PPM manžela- je jako na nemocenské, tudíž doma. Při RP může normálně pracovat, a matka je osoba, která místo něho pečuje o dítě. PPM může otec nastoupit až po skončení šestinedělí, které je ze zákona pro matku povinné dodržet. Tiskopis na “Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče” lze stáhnout na stránkách ČSSZ (Česká správa sociálního zabezpečení).
Zdroj: Televizní pořad Sama doma
Časopis Katka č. 36
Kniha Babyweb do ruky