Období bezprostředně po porodu je sice považováno za období neplodnosti, ale to, zda žena skutečně neplodná je, závisí na mnoha okolnostech. U ženy, která kojí, je období neplodnosti delší než u ženy nekojící, ale rozhodně na to nelze spoléhat.
Určitým signálem nástupu plodnosti mlže být to, že se objeví menstruační krvácení. Pokud žena po porodu vůbec nekojí, dostavuje se první menstruace za 4-6 týdnů od porodu. U plně kojící ženy bývá období bez menstruace delší, ale i tak nelze počítat s tím, že kojení je stoprocentní antikoncepční ochrana. Záleží totiž na počtu přiložení dítěte k prsu a na délce dráždění prsní bradavky sáním novorozence. I při plném kojení je možné se na antikoncepční účinek spolehnout nejdéle prvních 6 měsíců po porodu., přičemž by noční přestávka v kojení neměla být delší než 6 hodin. Pokud se však i tak objeví menstruační krvácení, znamená to, že bezpečnost tohoto typu antikoncepce skončila.
První pohlavní styk po porodu by se měl uskutečnit až po uplynutí šestinedělí. Bývá pro ženu často doprovázen nepříjemnými pocity a bolestmi v místě jizvy po ošetření poporodního poranění. Výjimkou nebývá ani nedostatečné zvlhčení pohlavních orgánů. Proto je jako jedna z prvních antikoncepčních metod doporučováno použití zvlhčeného (lubrikovaného) prezervativu.
Pro kojící ženy po porodu je k dispozici i hormonální antikoncepce, která nijak nenaruší kojení ani neovlivňuje miminko. Je ji možno začít užívat hned po skončení šestinedělí. Tento typ hormonální antikoncepce se užívá denně bez týdenní přestávky a žena při ní často vůbec nemenstruuje, nebo jen občas slabě špiní.
Pokud žena nekojí, je postup výběru vhodného antikoncepčního přípravku prakticky neomezený.
Variantou hormonální antikoncepce je také injekční antikoncepce, která se aplikuje jednou za tři měsíce. Její nevýhodou může být nepravidelné krvácení (zvlášť první tři měsíce) a nejistý návrat plodnosti (někdy až za rok a více). To však dopředu nelze odhadnout a žena s tím tedy musí při plánování svého dalšího těhotenství do určité míry počítat. Pokud tento typ antikoncepce vyhovuje, často pak menstruace chybí a nebo se objevuje jen občas slabé špinění.
Možností je i zavedení nitroděložního tělíska. Po skončení šestinedělí to nebývá problém. Protože tělísko může být zavedeno až na pět let a ne vždy se jedná o levnou záležitost, měla by žena zvážit, za jak dlouho eventuálně plánuje následující těhotenství. (g, čd)