Ač to moc nevnímáme, věřte, že jsou velmi důležitá pro nás – naše chodidla, protože nás drží celý den na nohou! Stojíme na nich, chodíme a neustále je namáháme. Proto jím věnujte pozornost a péči! Dbejte na kvalitní, dobře tvarovanou obuv, prodyšné ponožky a dopřávejte si masáž chodidel jako prevenci jejich bolesti.
Na chodidlech se nachází energetické zóny, které stimulují krevní oběh a z chodidel pak proudí energie až do mozku. Podívejme se na techniky masáží chodidel, které hravě zvládnete sama, když není zrovna partner po ruce.
Automasáž unavených chodidel
Vezměte si golfový nebo nějaký malý balónek a dejte si ho pod chodidlo. Stlačte ho chodidlem dolů a rolujte po celé plosce. Rolujte také v oblasti pod klenbou a v oblasti prstů. Opakujte na druhé noze. Toto cvičení je nejlepší provádět večer, kdy má masáž lepší účinek. Této technice se vyhněte, pokud máte na nohou vředy nebo otevřené rány. Tato masáž má pozitivní vliv na vyčerpání, únavu, ustálení.
Aromaterapeutická masáž chodidel
Aromaterapeutická masáž se směsí olejíčků zmírňuje bolesti chodidel, jejich únavu a přecitlivělost. Ponořte chodidla do vodní lázně, po vysušení je namažte olejíčkem, vhodným k použití v těhotenství. Vyhněte se růžovému oleji do čtvrtého měsíce těhotenství. Po té si položte pravé chodidlo na levé stehno nebo můžete využít i jinou metodu, tak aby vám ale byla příjemná a masírujte směrem od srdce svým palcem pomalým, širokým tahem vnitřní stranu paty, dále oblast okolo kotníku a palcem a ukazováčkem všechny prsty na nohou. Pak pokračujte všemi prsty v masírování oblasti nártu dlouhými tahy asi pět minut.
Po masáži by chodidla neměla být studená. Nemasírujte si moc malíček a a místo přímo nad kotníkem na vnitřní straně nohy vedle holenní kosti. Oba tyto body můžou vyvolat předčasný porod.
Po automasáži by jste se měla cítit hlavně příjemně a být uvolněná a odpočatá. Až vám masáž chodidel dodá pozitivní náladu, můžete vykročit vzhůru vstříc novým, budoucím dnům…
Zdroj: Ozdravná masáž-průvodce automasáží, Kristine Kaoverii Weberová