Bolest bříška u miminek přichází zpravidla několik minut po jídle. Miminko si po kojení neodříhne a vzduch zůstane uvnitř trávící soustavy.Trávící soustava není totiž ještě úplně vyvinutá a musí si na příjem potravy teprve zvykat. Dětátko naříkavě pláče, svírá pěstičky a přitahuje nožičky k bříšku. Ustává to většinou až kolem 3. či 4. měsíce, protože miminko se pak začíná více hýbat a břišní stěnu má už pevnější.
V prvních třech měsících je potřeba vyloučit u kojící maminky nadýmavé potraviny jako je čerstvé pečivo, luštěniny, květák, kapustu, ale i hroznové víno.Co nadýmá vás, bude nadýmat i vaše miminko. Plně kojeným dětem nedávejte čaj až do 4. měsíce věku.
Dodržujte antirefluxní opatření. Při kojení by se měli tvářička, nosánek a bradička dotýkat vašeho prsu a hlavička by měla být výše než nožičky. Neodpojujte miminko od prsu.Každým odpojením se zvětšuje množství vzduchu ve střevech.
Co miminku ještě pomůže?
Masáž bříška
Nahé bříško miminka masírujte zlehka po směru hodinových ručiček oblast kolem pupíku. Lepší účinek může mít masáž, když miminko dáte do vaničky s teplou vodou a masírujete ho tam.
Nahřátý polštářek s třešňovými peckami
Polštářek nahřejte v mikrovlnné troubě nebo jen ohřejete na radiátoru, nejlépe na sluníčko a přiložte na nahé bříško.Třešňové pecky mají vyjímečnou schopnost absorbovat a vyzařovat teplo.
Cvičení s nožičkami
Jemně ohněte nožičky v kolenou, přitiskněte na jeho bříško a zase povolte. Praktikujte při každém přebalování, i když miminko je momentálně spokojené.
Houpání na gymnastickém míči
Opravdu vynikající věc! Miminko položte na velký gymnastický míč a zlehka pohupujte, druhou rukou ho držte. Uvidíte, že se mu to bude líbit. Prdíky budou možná u houpání odcházet.
Jízda autem
Projeďte se s miminkem v autě. Autosedačka je také výborná poloha při bolesti bříška. Vibrace a pohyb v autě dítě uklidní.
Kapky
Když nepomůžou alternativní metody, tak zkuste kapky, například Sab Simplex.Zajišťují rozpad pěny, jež brání vstřebávání plynů v žaludku a ve střevech. Dávkujte přesně podle pokynů.
Rektální rourka
Použijte až úplně naposled, a zcela vyjímečně,když nic jiného nezabere a jen pokud se miminko delší čas nevyprázdnilo a nemá jiné příznaky nemoci. Tuto aplikaci ale radši předem zkonzultujte s lékařem
Vaše psychická nálada
V oblasti bříška je centrum strachu. Když má strach maminka, vaše miminko to vycítí. Veškeré problémy v kojeneckém věku jsou úzce s maminkou spojeny. Nesmíte mít pocit, že jste selhala nebo udělala chybu v péči o vašeho drobečka.Buďte na svoje miminko hrdá, spokojená a tím se i vaše miminko vyladí a bolest bříška se vytratí.