Posted on

V souvislosti s porodem vzniká řada poranění v poševní oblasti a okolních tkáních, které jsou pohmožděné, bolí. Při porodu vám možná porodní asistentka provedla nástřih hráze, pro snažší porod miminka, která se po porodu sešije. Dlouhé sezení i vstávání vám bude v prvních dnech činit potíže. Nebojte, určitě se vše zahojí a bude lépe. Na úlevu lze využít homeopatické léky např. Arnica, Beladonna – která usnadní hojení, Caulophylum a mnoho dalších. Poraďte se v homeopatické poradně, kde vám dle vašich potíží poradí, jaké homeopatika lze využít.

Poševní hráz si během dne několikrát osprchujte vlažnou vodu. Nikde ne horkou. Do vany také raději v období šestinedělí nechoďte. Sledujte vzhled očistků, které vám odcházejí, pravidelně vyměňujte vložky vhodné po porodu, nepoužívejte menstruační tampóny.

Postiženou oblast si můžete také ledovat. Dejte si pát kostek ledu do sáčku, obalte bavlněnou plenou a přiložte na hráz. Nenechávejte déle, než 10 minut. Led nikdy nepřikládejte přímo na kůži. Hrozí tak vznik omrzlin.

Aby vás pomočení poševní oblast nepálila, opláchněte ji vlažnou vodou. Oblast vysušte do sucha, raději poklepem, nikoli tahem.

Mnoho žen se obává první stolice po porodu, aby jim nepopraskaly stehy. Buďte však klidné, nepopraskají. Vaše střeva byly zatíženy během porodu, chce to čas, jakmile začnete pravidelně jíst stravu bohatou na vlákninu, s ohledem na miminko, aby mu nezpůsobovala potíže, také dodržovat pitný režim, vše se opět upraví do normálu. Ztráty tekutin během kojení jsou také velké.

Vyhněte se dlouhému sezení a stání, snažte se co nejvíce odpočívat. Možná vám některá z vašich kamarádek doporučí nafukovací kruh na plavání, díky němu se vám bude lépe sedět. Určitě to vyzkoušejte.

Zdroj: Daviesová K.: Dítě a vy, Fortuna Libri, Praha 2008

http://www.centrumlotos.net

 

Leave a Reply