Není prý krásnější pohled než na miminko, jež má obličejík zabořený do maminčina prsu a spokojeně pije… Většina maminek si tyto okamžiky opravdu užívá. Říkají, že kojení není taková pohoda, jak nám všichni vyprávěli, ale prostě a obyčejně bolí. A ještě na jednu věc si některé z nich stěžují. Když se konečně odhodlají konzultovat svůj problém s lékařem, ten nebere jejich stesky vážně. To se nedá nic dělat, musí se to vydržet, říká prý. Je opravdu třeba obrnit se trpělivostí a snažit se bolest překonat?
Za problémy může chlad. Méně známý je pro maminky pravděpodobně syndrom bělavé bradavky. Za ten může přechodné porušení krevního oběhu k bradavce, které je způsobeno stažením cév. Spouštěcím mechanizmem je velmi často chlad. Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu a může trvat i hodiny po ukončení kojení. Často tyto ženy udávají, že nesnesou tlak podprsenky či oděvu na bradavku. Většině maminek s tímto problémem pomohly teplé, suché či vlhké obklady, je však nutné vyzkoušet, co bude více vyhovovat. Dále užívání tablet vápníku, hořčíku a ibuprofenu proti bolesti. V mnoha případech tato opatření stačí, aby příznaky během několika týdnů vymizely. U jiných však dojde jen k dočasné úlevě a bolest se vrací při ochlazení bradavky. Většina žen se syndromem bělavé bradavky udává, že se příznaky zlepšují či zcela vymizí při teplejším počasí. Ženy s tímto problémem často trpí migrénami či zvýšenou citlivostí na chlad.
Poraďte se s odborníky. Některé děti mají vrozeně silný stisk dásní, který může způsobit poruchu krevního toku k bradavce. Nevíte-li si rady, obraťte se na svého lékaře nebo na laktační poradce. Jejich seznam najdete na www.kojeni.cz