Chřest je známý jako královská jarní zelenina a pěstuje se nejvíce v Číně, Evropě, Severní Africe, Jižní Americe, Japonsku a západní Asii. Mezi největší importéry zeleného chřestu patří Čína (5 906 000 tun ročně), další místo obsadilo Peru (206 000 tun ročně) a za ním se usídlilo USA (90 000 tun ročně). Bílý chřest se nejvíce pěstuje v Německu (57 000 tun), což je ca 60% pokrytí celkové výroby. Čas chřestu začíná v Evropě v polovině dubna, v Německu se slavnostní zahájení koná 20. dubna. Končit se bude 24. června. Lidé ho znají více než 5000 let.
Chřest, velmi oblíben v zemích jako Německo, Holandsko, Švýcarsko nebo Belgie, dorůstá velikosti 10–15 cm, v Peru se chřest pěstuje po celý rok.
V Čechách býval dříve chřest dostupný jen pro bohaté. V posledních letech se ale jeho cena přece jen výrazně snížila. V Německu se jí především chřest bílý, Angličané dávají přednost chřestu zelenému. V zemích západní Evropy se od poloviny května do konce června pořádají doslova chřestové orgie. Pro zajímavost: v roce 2003 byla spotřeba chřestu v Německu 1420 g na osobu, zatímco u nás jen 100 g.
Druhy chřestu
Podle barvy se chřest rozděluje do čtyř skupin: chřest bílý, chřest fialový, chřest fialovozelený, chřest zelený.
Fialový chřest má oproti zelenému a bílému velký obsah cukru a pěstuje se nejvíce v Itálii pod jménem Violetto d’Albenga.
Využití chřestu v kuchyni
Chřest je lehce stravitelný, nedráživý, lahůdkový. Je nutričně velice hodnotný. Je vhodný při šetřící dietě. Je to jedna z mála potravin, která je výborná teplá i studená.
Na vaření chřest svážeme nití do menších svazků a vaříme v osolené vodě s lžičkou cukru a másla 10 až 20 minut.
K chřestu pijeme pouze bílé víno. Červené víno by totiž znemožnilo tělu vstřebat vitamín B1.
Bílý chřest na rozdíl od zeleného se musí oloupat, ale není na škodu oloupat ani ten zelený. V gastronomii se klasicky servíruje s přepuštěným máslem, majonézou, olivovým olejem nebo omáčkou Hollandaise, která se připravuje ze žloutků a másla. Chřest se dá připravit jako předkrm nebo hlavní jídlo, jde dobře k vepřovému masu, šunce či sušené šunce. Dá se připravovat po „asijsku“ ve Woku s krevetami, kuřetem nebo hovězím masem.
Z chřestu se dají uvařit nejrůznější pokrmy včetně polévek, rizot, nákypů ale i sorbetů, každopádně nejlépe chutná chřest tak jak vyrostl, tzn. oloupaný, uvařený a rychlým způsobem doupravený dle vlastního gusta.
Můžete ho také zapékat se sýrem, uvařit s těstovinami, přidat jej do salátu anebo si uvařit luxusní krémovou polévku s krutony. Chřest podávaný jako příloha doplní masité pokrmy. Předvařený chřest můžete zmrazit.
S chřestem jsem se seznámila asi před 4 lety u svého známého. Připravil jej se sýrovou omáčkou a moc mě chutnal.
Léčivé účinky chřestu
Obsahuje mnoho provitaminu A, vitaminu B1- thiaminu, vitamínu B2 – riboflavinu, B6- pyridoxinu, biotinu, niacinu B3, také vitamín C, E a K. Obsahuje také mnoho draslíku a také zinek. Má mnoho vlákniny, která pomáhá při ochablosti střev, zácpě.
Složky chřestu obsahují látku serotonin – hormon štěstí. Pomáhá uvolňovat nervové napětí
Zlepšuje zrak a omezuje stránutí pokožky
Působí na vlasy, nehty
Pomáhá při poruchách paměti a soustředění
Posiluje imunitní systém, působí proti zánětu
Pomáhá při poklesu libida
Působí proti zácpě
Napomáhá při hubnutí
Zvyšuje vitalitu organismu
Působí proti únavě
Chřest působí jako diuretikum
Posiluje nervový systém
Podporuje krvetvorbu
Chřest a jeho význam pro nastávající rodiče
Chřest obsahuje kyselinu listovou, která je velmi důležitá pro ženskou i mužskou plodnost. U žen ovlivňuje ovulaci a u mužů tvorbu zdravého spermatu.
V chřestu je také obsažena látka glutathion, což je velice významný antioxidant. Antioxidanty jsou velice prospěšné látky pro náš organismus. Nacházejí se v řadě druhů ovoce a zeleniny. Neutralizují volné radikály, což jsou škodlivé sloučeniny. Volné radikály mohou poškozovat spermie.
Chřest obsahuje i rutin, což je nutriční látka, která příznivě působí na plodnost.
Chřest je i známé afrodiziakum.
V Indii se chřest používá k podpoře plodnosti, zmírnění menstruačních potíží a k podpoře tvorby mateřského mléka u kojících žen.
Pro těhotné ženy je nejlepší chřest uvařit v páře nebo zapéct.
Nákup, zpracování
Silné výhonky jsou jemné a křehké. Tenoučké jsou tuhé a vláknité. Chřestové výhonky by měly být rovné, pevné a asi 15 – 20 cm dlouhé.
Chřest uchovávejte jen krátce. Konce výhonků zabalte do vlhké papírové utěrky, dejte do sáčku a do lednice. Zdužnatělé výhonky se nazývají pazuchy.
Spodní, tužší části výhonků bílého chřestu vždy oloupeme. Výhonky pečlivě omyjte.
Upozornění
Při konzumaci chřestu může být moč podivně cítit. Obsahuje velké množství dusičnanů, neměl by se tedy ohřívat. Velký obsah purinů by mohl činit potíže lidem s onemocnění dnou.
Nyní již víte řadu informací o této skvělé jarní zelenině, můžete se tedy poohlédnout, kde ji nakoupit a připravit rodině báječnou večeři.
Zdroj:
Bowden J.: 150 nejzdravějších potravin na světě, Fortuna Libri, Praha 2007
Bowden J., Tannisová A.: 100 nejzdravějších jídel pro nastávající maminky, Fortuna Libri, Praha 2010
Kopec K.: Zelenina ve výživě člověka, Grada, Praha 2010
Oberbeil K., Lentzová Ch.: Ovoce a zelenina jako lék, Fortuna Libri, Praha 2000
http://www.vitejdoma.cz
http://www.apetitonline.cz
http://www.lidovky.cz