I v dospělosti se řada z nás potýká s různými typy ekzému a kožních komplikací, dětská pokožka je ještě mnohem citlivější a nepříjemnosti mohou způsobit i malá podráždění. Proto vyžaduje pokožka našich nejmenších citlivou péči. Máme pro vás několik rad, na co si dát obzvlášť pozor.
Kůže je největším orgánem našeho těla, slouží jako jeho ochrana před vnějším prostředím a infekcemi. Dětskou pokožku tvoří zejména lipidy, ty jsou obzvlášť důležité pro bariérovou funkci pokožky a její hydratační rovnováhu. Hydrolipidová vrstva však má jinou strukturu než u dospělých, navíc je dětská kůže 5x tenčí než “dospělácká” a všechny její funkce a vlastnosti nejsou dostatečně vyvinuty. Aby bylo vaše děťátko spokojené, mělo by mít zdravou a hydratovanou pokožku, nejdůležitější je zejména prevence.
Jak u malých dětí předejít kožním potížím?
- Praní prádla – používejte jemné prací prostředky i aviváže, enzymy a umělá barviva mohou vyvolat podráždění. Důkladně tedy studujte složení výrobků a perte minimálně na 60 stupňů, abyste prádlo zbavili veškerých bakterií.
- Vhodná kosmetika – používejte kosmetiku speciálně určenou pro dětskou pokožku, její složení se liší od kosmetiky pro dospělé. Jako prevence proti alergiím a ekzémům je vhodné pokožku pravidelně hydratovat krémem nebo mlékem, v zimním období je vhodnější používat prostředky na mastnější bázi. Tradicemi a lety ověřený heřmánek může pomoci na řadu kožních neduhů. Například obklady z heřmánkového nálevu pomáhají na opruzeniny, éterický olej z heřmánku – azulen – má zklidňující hojivý a antiseptický účinek, najdete ho například v dětském zásypu AVIRIL, který přináší úlevu vysušené a svědivé pokožce a zabraňuje opruzení a zarudnutí.
- Koupání – pokud se rozhodnete koupat dítě každý den, není třeba pokaždé používat šampon a mýdlo, které mohou dětskou pokožku zbytečně vysušovat. Do koupele můžete přidat olej a po koupeli použít některé z řady pečujících dětských mlék a krémů. Naše babičky k tomuto účelu používaly nesolené sádlo, některé maminky se k němu kloní i dnes, hodí se zejména na velmi suchá a praskající místa na pokožce.
- Vhodná strava – zdravá kůže je dobrým indikátorem vyváženosti stravy. Pokud pokožce schází pružnost, je suchá a podrážděná, může to značit nedostatek minerálů a vitamínů.
- Ne vlně a syntetickým vláknům – mezi časté alergeny patří v dětském věku roztoči, prach, ale také vlna a syntetické materiály. Syntetická vlákna mohou u dětí vyvolávat nejen nepříjemné pocity jako svědění a kousání, ale také alergie nebo plísně, proto je raději nahraďte bavlnou.
- Pozor na sluníčko – také tvorba pigmentu melaninu není u dětí dostatečná, proto je třeba na sluníčku pokožku chránit krémem s vysokým ochranným faktorem. Čím je dítě mladší, tím je jeho pokožka na UV záření citlivější.
Já doma na děti používám kosmetiku z řady robátko (mycí pěnu, emoliens a olej). Obě děti totiž trpěly na citlivou pokožku a jedno dokonce mělo ekzém, takže jsem hledala něco co ho nebude dráždit a svědět. Tahle kosmetika je konopná, takže čistě přírodní a jsem moc spokojená.