Máte doma děti nebo zrovna očekáváte přírůstek do rodiny? Tak pro vás je určený tento příspěvek. Každé dítko je všetečné, jak začíná lézt a stavět se na nožičky, vše prozkoumává a ochutnává, tak stačí trocha nepozornosti nás dospělých a je neštěstí. V domácnosti na ně číhá řada nebezpečí. Jsou to především volně uložené léky, chemické látky, čistící prostředky nebo také jedovaté rostliny. Venku při procházkám můžete narazit na jedované rostliny, ale také hada, který vás může uštknout. Již od roku 1963 funguje v Praze tzv. Toxikologické informační centrum. Při jakékoliv otravě nebo při jejím podezdření můžete zavolat na telefonní číslo 224 919 293 nebo 224 915 402.
Získáte pokyny jak poskytnout první pomoc a jak postupovat dále.
Co je nutné říci:
– přesné informace o nehodě
– celé jméno
– rodné číslo
– zdravotní pojišťovnu
Zavolat může kdokoliv. Pro odborníky je možnost konzultace antidot, což jsou látky, které ruší účinek látky, kterou se dotyčný intoxikoval. Poradí vám kvalifikovaný pracovník.
Konzultace není anonymní, tudiž musíte nahlásit pravdivé informace o tom, kdo je postižený, i kdo volá. Cílem je poradit pro danou konkrétní situaci, pro konkrétního postiženého nebo i zvíře.
Na co se ptají:
– Komu se nehoda stala: dítě, dospělý, zvíře
– Jaký je věk postiženého, jeho hmotnost (alespoň odhadem), trpí-li nějakou akutní nebo chronickou nemocí.
– Jaká látka je příčinou otravy? Lék, rostlina, chemikálie, komerční přípravek?
– U léků udat, zda se jedná o lék, který postižený užívá nebo o cizí lék.
– U komerčních přípravků je potřeba získat co nejvíce informací z etikety, nebo alespoň vědět, k čemu se látka používá.
– Jak velké množství látky působí? Množství co nejvíce upřesnit (alespoň odhadem), vždy je nutno počítat s co nejvyšší možnou dávkou.
– Kdy se nehoda stala?
– Jakým způsobem se stala? Požití látky, polití se, vdechnutí, štípnutí hmyzem apod.
– Jak se daří postiženému? Má nějaké zdravotní potíže?
– Jaká opatření byla doposud provedena?
– Kdo a odkud volá: jméno, město, telefonní číslo (důležité pro zpětnou vazbu v případě potřeby)
Volající dostane informace, jakým způsobem se zachovat, co postiženému podat, čeho se vyvarovat, na co si dát pozor. Co je třeba s postiženým udělat – zavolat RZP, vyvolat zvracení nebo naopak nevyvolávat, jaké hrozí komplikace atd.
Doporučujeme, aby se všechny domácnosti, zejména ty, kde vyrůstají malé děti, vybavily alespoň jedním balením aktivního (černého) uhlí (přípravky Carbosorb nebo Carbotox).
O tom, kdy je třeba aktivní uhlí podat, nebo kdy je naopak jeho podání nežádoucí, rozhodne konzultace s toxikologickým centrem.
Závěrem bych chtěla říci, ať raději toto číslo nikdy nepotřebujete. Napište si je ale na viditelné místo, kdyby náhodou. Nevíte, do jaké situace se můžete dostat!! V případě nejasností volejte toto centrum, rádi vám pomohou. Sama jsem je kontaktovala 2x. Naštěstí vše dobře dopadlo.
Zdroj:
www.tis-cz.cz