V 8. lunárním měsíci dochází u plodu k postupnému ukládání podkožního tuku, vyvýjejí se řasy a nehty dosahují nechtových lůžek. Kostní dřeň produkuje červené krvinky. V tomto obdoví vymočí plod za den asi 0,5 litru moči do plodové vody. Začne se mírnit jeho pohybová aktivita. Plod nemá už tolik prostoru pro kotrmelce a pohybuje spíše končetinami. Mezi 30. – 32. týdnem těhotenství se provádí UZ screening ve 3. trimestru – kontroluje se poloha plodu, lokalizace placenty, váhový odhad plodu, množství plodové vody a základní orgánové systémy. Na konci tohoto období váží plod zhruba 1500 – 1800 gramů a měří asi 40 cm.
Jeli v tomto období plod v poloze koncem pánevním, není třeba panikařit, ještě má čas se otočit. Je.li hlavičkou dolů, neznamená to, že se chystá již na cestu ven. Poloha plodu se stabilizuje kolem 35. týdne těhoteství.
Hrozící předčasný porod lze odhadnout pomocí cervikometrie – ultrazvukového měření délky děložního hrdla. Docházíli k výraznému zkracování čípku a objevujeli se děložní činnost, měla by být matka zajištěna kortikoidy – léky, které urychlují zrání plic plodu. Zároveň by měla být za hospitalizace tlumena děložní činnost, nejsouli zvýšeny ukazatele zánětu v krvi matky.