Každé dítě má rádo, když mu někdo blízký čte pohádky. Nečtěte však takové příběhy, které se ani Vám nelíbí. Váš nezájem se v průběhu čtení projeví a to popírá jeho smysl. Nepokračujte ve čtení knihy, jakmile zjistíte, že jde o špatnou volbu.
Nevybírejte knihu, kterou dítě již slyšelo nebo vidělo v televizi. Když je pointa známa, zajímavost pomine. Můžete však přečíst knihu a poté se podívat na film. To je dobrý způsob, aby děti samy viděly, že toho kniha může zachytit více než film.Při výběru knížek ke čtení se vyhněte knihám, které jsou zatíženy dialogy. Jsou totiž obtížné na čtení i poslouchání.
Desetiminutové čtení s plnou pozorností a nadšením, může v mysli dítěte zanechat mnohem výraznější dojem než dvě hodiny osamělého sledování televize.
Nepoužívejte knihu k výhrůžkám (pokud si neuklidíš hračky, nebude večer pohádka). Jakmile dítě vycítí, že jste z knihy učinili zbraň, změní okamžitě svůj postoj ke knihám z kladného na záporný.
Nesnažte se soutěžit s televizí. Protože dospělí jste vy, vy volíte. Televize se vypíná po večerníčku a tím to končí. Pohádku před spaním přečteme, ale ptát se “chceš knížku nebo televizi?”, je nesmysl.
Nedopusťte, aby to vypadalo, že jsou knihy zodpovědné za to, že se děti nemohou dívat na televizi nebo že jsou jenom za odměnu za dobré chování za celý den.