Toto slovíčko by mělo být známe pro každou ženu, ale bohužel tomu tak poslední dobou není. Jedná se vyšetření, které by měla žena podstoupit alespoň jednou do roka. Díky tomuto vyšetření lze totiž zjistit například hlavně i to, zda Vám nehrozí rakovina děložního čípku. Při každém gynekologickém vyšetření by Vám měl lékař jednou ročně provést onkologickou cytologii. Jedná se o vyšetření, kdy setře z děložního čípku a děložního hrdla buňky a pošle do laboratoře , kde se vyhodnotí. Bohužel, rakovina děložního hrdla je jedním ze dvou druhů rakoviny, který ženy postihuje. Vyšetření je lepší absolvovat častěji, než jednou a už pozdě. jedná se vaše zdraví, proto je lepší se nevyhýbat tomuto vyšetření. Pokud je nález v pořádku, pak se stěr provádí jednou za rok, pokud ale výsledek není zrovna příznivý, test se zopakuje.
Pomocí malé špachtličky odebere lékař vzorek buněk z děložního čípku a to nanese na sklíčko, rozetře se a pošle do laboratoře. Nález se hodnotí pomocí určité stupnice a na základě stupně se lékař rozhodne, co bude následovat. Vyšetření je nebolestivé, není důvod se obávat.
Pokud chcete mít výsledky vyšetření přesné, je třeba dodržet následující zásady. Před cytologickým vyšetřením byste neměla aspoň pět dnů provádět výplachy pochvy ani byste neměla používat vaginální čípky či jiné krémy, dva dny před kontrolou byste neměla provozovat nechráněný pohlavní styk a stěr by se měl provádět nejdříve pět dnů po menstruaci.
A jste ženou, která ještě nemá dítě? Potom byste rozhodně neměla toto vyšetření podceňovat, protože máte ještě vše před sebou.
Jste už těhotná? Pak vám lékař provede cytologické vyšetření v 8.-10. týdnu těhotenství, aby se ujistil, že je vše v pořádku.