Uvádíme tak, jak je deklarováno UNICEF. Jeho dlouhodobá realizace umožňuje nemocnicím získat statut tzv. „Baby friendly hospitals“, což je volně přeloženo značí přátelské k dětem. Plnění desatera zvyšuje počet úspěšně kojených dětí díky podpoře, která je maminkám po porodu plánovitě poskytována.
- Písemně vypracovaná strategie přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.
- Veškerý personál školit v dovednostech nezbytných k provádění této strategie (jak dítě přikládat, jak ošetřovat, kdy přikládat).
- Všechny těhotné ženy informovat o výhodách a technice kojení.
- Umožnit matkám kojení do 30 minut po porodu (podmínky k tomu vytvořit na porodních sálech).
- Ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí (techniky odstříkávání a skladování mléka).
- Nepodávat novorozencům žádnou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s vyjímkou lékařsky indikovaných přípravků (nedávat náhražky jako cukerné roztoky, čaje atd.).
- Praktikovat rooming-in – dítě ošetřováno matkou a s matkou po celou dobu hospitalizace, jestliže to zdravotní stav obou dovolí.
- Podporovat kojení podle potřeby dítěte /kojení on demad).
- Nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka apod.
- Povzbuzovat zakládání dobrovolných skupin matek pro podporu kojení a upozorňovat na ně matky při propuštění z porodnice
Péče o kojící ženy pokračuje samozdřejmě i v terénu po propuštění matky s dítětem domů z porodnice. Je zapotřebí matku ke kojení pozitivně stimulovat a zajistit jí podporu rodiny. Při potížích kojící ženě pomoci nasměrovat k odborníkům- laktačním poradkyním atd.
Zdroj:
Výživa kojenců a mladších batolat, Hana Hrstková, NCONZO, Brno 2003.