Za časů našich babiček kolébka pro miminko v domácnosti nechyběla a dnes se opět dostávají do módy. Jestli-že přemýšlíte o koupi právě této dětské kolébky, určitě se nejedná o vymoženost nebo zbytečnou věc navíc. Jelikož je miminko zvyklé na pravidelný houpavý pohyb z maminčina bříška, tak právě kolébka je příjemným pomocníkem pro jejich uspávání. Navíc se v nich cítí bezpečněji, protože kolem sebe nemá tolik otevřeného prostoru jako v běžné postýlce. Výhodou je samozřejmě možnost kolébání, kterým dítě lépe uklidníte a uspíte.
Je třeba si ale uvědomit, že takovéto kolébky nejsou zrovna nejlevnější a jsou určeny pro úplně nejmenší miminka, poslouží tedy pouze na krátkou dobu. Pokud se tedy u vaší babičky či někoho jiného známého nějaká taková kolébka najde, rozhodně neváhejte.
Postýlky
Později je třeba kolébku nahradit za klasickou postýlku. Nejčastějšími rozměry dětských postýlek jsou 120×60 cm nebo 140×70 cm. Postýlka by měla vyhovovat všem bezpečnostním standardům a hygienickým požadavkům. Při vybírání je třeba myslet na funkčnost a praktičnost.
Nevybírejte pouze podle ceny, vaše miminko v ní bude trávit spoustu času a vy pro něj chcete jistě to nejlepší. U postýlky je důležitý i hladký povrh, aby nedošlo k poranění. Neměla by obsahovat žádné šroubky, háčky a podobné částečky.
Při koupi hledejte odkaz s evropskou normou EN 716. Toto označení znamená, že výrobek vyhovuje všem kladeným požadavkům a normám.
Bezpečnostní zásady:
-
Postýlku umístěte dál od okna (kvůli průvanu nebo možnosti vypadnutí z okna).
-
Neumísťujte postýlku v blízkosti tepelného zdroje – u kamen, radiátoru apod., nebo na místo, kam celý den svítí přímé slunce (hrozí přehřátí).
-
Do postýlky rozhodně nepatří nic, co by mohlo dítě nějakým způsobem ohrozit (např. součástky, u kterých hrozí riziko spolknutí a udušení). Vždy se raději ujistěte, zda v postýlce něco takového není.