Dlouhodobé užívání antikoncepce může být příčinou neplodnosti. Pokud bere dívka antikoncepci již ve svých čtrnácti letech, kdy ještě nemá plně rozvinutou hormonální funkci a ovulaci, může mít v budoucnosti problémy s otěhotněním, neboť jí díky antikoncepci nebudou správně fungovat vaječníky.
Primář MUDr. Jiří Šulc, gynekolog radí svým pacientkám svůj osobní názor a zkušenost: „Pokud chcete brát hormonální antikoncepci, berte jí deset měsíců v roce a pak na dva měsíce vysaďte. Aby si organismus na chvíli odpočinul a mohl normálně zase fungovat. Tím se sníží riziko komplikací“.
V dnešní době útočí na dívky tlak farmaceutických firem, které zaručují, že jejich “prášky” mohou dívky a ženy brát klidně dvacet let. Ale firmy většinou zajímá jen finanční zisk.
MUDr. Jiří Šulc radí dívkám, které chtějí v dohledné době založit rodinu, aby hormonální antikoncepci na nějaký čas nebraly a užívaly jiné formy antikoncepce, aby se tělo mohlo na těhotenství dobře připravit.Vaječníky se musí rozpohybovat a vajíčka začít opět tvořit. Čím jsou vaječníky starší a čím déle antikoncepce používána, tím delší může být zpětná hormonální reakce.
Umělé dodávání hormonů způsobuje, že vaječníky přestávají plnit některé své funkce. Podstatou hormonální antikoncepce jsou hormony estrogen a gestagen. Estrogen zabraňuje uvolnění zralého vajíčka z vaječníku a gestagen omezuje možnost průniku spermie. Na tento nápad přišel na počátku druhé polovity minulého století tým gynekologů v Americe.
Kořeny antikoncepce sahají do historie, například v dávném Egyptě používaly ženy gel z medu a oleje, aby tím zahubily spermie. V průběhu staletí se používal i vosk nebo jedovatý lektvar na bázi olova, mědi a arzeniku.
Pokud chcete otěhotnět a chystáte se hormonální antikoncepci brát, zvažte všechna rizika. Neberte antikoncepci jen proto, že se chcete vyrovnat svým vrstevnicím.Vždy dávejte přednost vašemu zdraví a myslete na vaše budoucí miminko.
Zdroj: Babyweb do ruky