Posted on

miminkoTaky jste si pro miminko nakoupili spoustu úžasných oblečků a pomůcek a později jste zjistili, že to má své mouchy? Jak to má člověk všechno vědět, když je dnes na výběr tolik druhů. Jak mohlo někoho napadnout udělat zapínání na bodýčku na zádech – v obchodě se mi ale tak líbilo…. Pojďme se dnes povídat na vaničky pro miminka:

Ukázku koupání v porodnici přeskočíme. Jednak mi nebylo úplně nejlíp, během 5ti minut bylo miminko nejen umyté, ale i oblečené a moc si to vlastně nepamatuji. Každá maminka má z prvního koupání obavy. Asistence tatínka je nutná, miminko pláče, tak ať to máme rychle za sebou…

Tak takhle ne! Začneme pěkně od začátku:

Miminko teprve čekáme – jdeme koupit vaničku.

Platí pravidlo – čím jednodušší, tím lepší. Pokud má vanička tvarované dno – miminko do vaničky sice pěkně usadíme – spíše zasekneme, ale umýt zadeček, když je o něj opřené jde špatně. Jak miminko roste je jakékoliv tvarované dno překážkou a pokud chcete využít koupání i k aktivnímu zapojení břišního svalstva, tak v tvarovaných vaničkách to jde velmi špatně nebo vůbec.

“Aby nám vanička co nejdéle vydržela, doporučuji zakoupit vaničku s rovným dnem.” Říká Radka Brejchová, instruktorka vaničkování nebo-li koupání vašeho miminka ve vaší vaně. “Pro pohodlné koupání je šikovný také stojan na vaničku – šetříte tak svá záda. Stojan můžete eventuelně nahradit položením vaničky na stůl či kuchyňskou linku. Novorozenci jsou po první 4 týdny termolabilní (nedokážou udržet svou tělesnou teplotu), proto je vhodnější volit ke koupání menší prostory, které lépe vytopíte.”

Je nutná podložka do vaničky?

“Ze začátku bych ji pro první koupání doporučovala. Málo která maminka ví, jak správně s miminkem manipulovat ve vodě bez použití podložky. Tak alespoň do doby, než se seznámí se správnou technikou, bych volila látkovou podložku, kterou můžeme, v případě potřeby, stáhnout z drátěné konstrukce a vyprat. Molitanové podložky nedoporučuji v důvodu špatné možnosti řádného vymytí. Mnohdy tyto podložky ani nestihnout vyschnout do druhého koupání a vzniká tak ideální prostředí pro množení bakterií.”

Správnou vaničku máme, podložku do vaničky také. Může nás během koupání  něco “překvapit”?

“Miminko bylo (v tom lepším případě) 9 měsíců ve vodním prostředí. Je pro něj tedy z počátku mnohem přirozenější než prostředí “suchozemské”. Překvapit nás může fakt, že miminko i přes vše tady napsané, během koupání pláče. Pokud si tento rituál neužívají rodiče – nemůže si ho užít ani naše miminko. Děti jsou velmi vnímavé a velmi dobře vycítí nepohodu nebo strach. Důvodů může být několik: rodiče se bojí, že miminko se během koupele napije, nebo z lehátka sklouzne, ale častým důvodem bývá také fakt, že když miminko leží na lehátku a mokré bříško je z vody venku – je mu prostě zima. Mažeme a oblékáme na mokrém ručníku – je mu zase zima.”

Pokud si chcete užít koupání vašeho miminka ve vaší vaně, objednejte si lekci vaničkování a uvidíte sami. Litovat rozhodně nebudete.

Příjemné chvíle s vaším miminkem, Vám přeje Radka Brejchová instruktorka vaničkování nebo-li koupání vašeho miminka ve vaší vaně. 777 133 457, info@miminkovani.cz, www.miminkovani.cz

Foto: www.freepik.com

One Reply to “Do výbavičky pro miminko patří i vanička. Jakou ale vybrat?”

  1. Dobrý den, jaké používát lahvičky pro miminka? Používala jsem AVENT, ale je jich moc na trhu.. našla jsem značku CHERUB BABY prý se samy zabarvují když jsou horké (ideální pro manžela ať se nespálí) 😀

Leave a Reply