Posted on

Jste ve čtvrtém, pátém nebo šestém měsíci? Pěkně si toto období “druhého trimestru” užívejte. Druhý trimestr je prý nejpříjemnější, protože porod je ještě daleko. Navíc většině maminek přestalo být špatně. Probudíš, opatrně zkoumáš svoje tělo, protože čekáš to nejhorší, a ono nic. Pustíš se do snídaně, pak si dáš lehkou svačinku, ale nevolnost, která se dřív hnala celým tělem, nepřichází. Tělo se uvolnilo a hlava je čistá.

Druhý trimestr na obzoru

Proč nastávající maminky tak toužebně vzhlížejí k datu, které načíná druhý trimestr? Protože ten první bývá poměrně dost často ve znamení nejrůznějších obtíží. Trápí je žaludek, všechno se jim míhá před očima, sem tam se objeví nějaká ta mdloba.

A když ještě začne o sobě miminko dávat vědět, je to pocit k nezaplacení. Každé šťouchnutí nebo kopnutí nastávající maminku, zvlášť zpočátku přivádí do transu. Nelze se divit, vždyť kromě vyšetření a nějakých těch obrázků je jediným a zásadním svědectvím, že se miminku daří dobře. A i když ji miminko nenechá pořádně vyspat, přestože má často na rozdíl od ní třeba v noci den, zas tak moc jí to nevadí. Pořád ještě sice chodí do práce, ale tak prostě zalehne o něco dřív, aby se dospala.

Léky samozřejmě v úvahu nepřicházejí, lepší je nepřehánět to ani s bylinkami. Za ten neklid může někdy nedostatek hořčíku. Ten je například v lískových oříšcích nebo meruňkách.

A co lze ještě doporučit? Ložnice by neměla být přetopená, ale naopak dobře vyvětraná. Na noc se nepřejídejte ničím tučným, ani těžkým. Snažte se chodit spát v přibližně stejnou dobu. Před spaním se můžete napít teplého mléka s medem. Když se vzbudíte a nemůžete znovu usnout, hodiny se v posteli nepřevalujte. Raději vstaňte, projděte se a napijte, přečtěte pár stránek něčeho “veselého” a opět si zkuste lehnout.

Lepší je dobrá nálada

Všichni okolo obdivují klenutí bříška. Každý den je o něco větší a mění svůj tvar i velikost. Hezky se začíná rýsovat nejenom v tričku. Většina lidí si toho všimne a třeba vás pustí i sednout. Určitě neodmítejte, pro vás i miminko to bude při prudkém brzdění tramvaje či autobusu přece jenom o chloupek bezpečnější. A jestli vám trochu otékají nohy, nebo se na nich vykreslují drobné žilky, moc si z toho nedělejte. Většinou jak se objevily, tak po porodu postupně zmizí.

Vychutnejte si krásné dny na procházkách a výletech, těšte se ze všeho, co by mohlo přinést radost vám i miminku. Podle některých studií už v tomto období miminko dobře vnímá, co se kolem něj děje. Doléhají k němu vibrace, ale i váš příjemný (nebo naopak naštvaný) hlas.

Odpočinout si po dobrém obědě není nyní také žádná ostuda a oběma tato chvilka pomůže.

Šimrá, šťouchá, kope.

Nemyslete na „postavu“, zvlášť když jste v prvních třech měsících kvůli rozhoupanému žaludku zhubla. Jezte třeba po menších dávkách, ale často. Honí vás mlsná? To je pro druhý trimestr typické. Když se nebudete cpát okurkami, nebo sladkým od rána do večera, zase tak moc se neděje.

Ultrazvuk! Kdo by se na něj netěšil. S jeho pomocí mezi 11. a 14. týdnem lékař upřesní termín porodu, zmapuje na EKG, jak funguje srdce, ale především uvidíte první pořádný obrázek svého miminka.

Nezašla jste ještě k zubaři? Udělejte to. Pozor také na dásně, ty jsou velmi citlivé a mají sklon ke krvácivosti. V pátém měsíci vám sestra v rámci biochemického screeningu odebere krev. Z rozboru je možné zjistit některé látky. Vypočítává se riziko možného poškození dítěte.

To to šimrá, šťouchá, kope. To dává v pátém měsíci miminko najevo, že existuje.

Bříško je čím dál větší, kůže se napíná, proto si ji mažte vhodnými krémy. Druhý ultrazvuk přijde na řadu kolem 20. týdne. Uvidíte, zda má vaše ratolest všechno, co má mít. Také se dozvíte, budete-li chtít, jestli je to chlapeček nebo holčička.

Svědí vás bříško? To je poměrně běžné, stejně jako křeče dolních končetin. Otékají-li vám trochu kotníky, bolí vás nohy, je to celkem normální. Snažte se vyhnout dlouhému stání, při sezení si nohy dejte na stoličku.

Když se vaše těhotenství překlene do 6. měsíce, dejte si pozor na bolesti a tvrdnutí bříška. Bez povšimnutí nenechte ani drobné krvácení. Vše konzultujte se svým gynekologem.

Zdroj

časopis – Betynka – 03/2010

Leave a Reply