- Krev – množství krve se zvyšuje o 1000 – 1500 ml a množství plazmy o 35 %. Zmnožením plazmy se sníží hemoglobin a hematokrit. Často vzniká těhotenská anémie z nedostatku železa. V těhotenství se zvyšuje spotřeba železa, protože se zvyšuje množství krve, roste děloha, placenta i plod. Železo je nutné při tvorbě červeného krevního barviva hemoglobinu, které na sebe váže kyslík. Plod se železem předzásobuje na prvních 6 měsíců.
- Srdce – uložení srdce se posouvá doleva, nahoru a dopředu. Ve 20% se vyskytuje systolický šelest. Roste klidová tepová frekvence o 16 tepů za minutu.
- Krevní tlak – se může snížit, systolický se zpravidla nemění a diastolický může klesat.
- Cévy – periferní cévy se rozšiřují zejména v oblasti dělohy. Průtok touto oblastí se zvyšuje z 250 ml/min na 500 ml/min.
- Dýchání – bránice je vytlačována výše, proto se frekvence dýchání zvyšuje asi o 10 dechů/min. Vitální kapacita plic je snížena. Díky zrychlenému dýchání se do krve dostává více kyslíku, kterým je zásobeno dítě, placenta, ledviny a srdce.
- Děloha – zvětšení z původního stavu 50-60 g se zvětší na 900 – 1000g s objemem 4500 – 5000 ml. Růst dělohy je ovlivněn působením estrogenů a gestagenů a tlakem plodové vody. Zvětšující se děloha plní úlohu pouzdra, ve kterém se plod vyvíjí. Děložní svalstvo je více tažné, plastické a má snížený bazální tonus.
- Metabolismus – v druhé polovině těhotenství se látková výměna zvyšuje o 30%. V těhotenství se zvyšuje hladina cukru vlivem vyšší produkce kortikoidů. Velmi vysoká spotřeba tekutin může znamenat poruchu metabolizmu cukrů (těhotenská cukrovka). Celkový přírůstek tekutin je 6-7 l, z toho extracelulárních je 4-5 l.