Tento název zdomácněl ve zdravotní tělesné výchově pro cvičení, které je zaměřené na ryze ženskou problematiku. Ta vyplývá z významného životního poslání žen – zachování rodu a mateřství.
Tomu se přizpůsobuje celé tělo ženy, jeho tvar, proporce i jednotlivé systémy a orgány. Na začátku jsou pohybové návyky a zkušenosti, které žena získává a které jí pomáhají zvládnout speciální cvičení pro porod. Cvičením a vhodnými pohybovými aktivitami se zlepšuje činnost nejen svalů a kloubů, ale i srdce, plic, ledvin atd.
Vhodně vybraný a dávkovaný pohyb má sám o sobě složku uklidňující i povzbuzující. Obě musíme podporovat. Relaxačním cvičením působíme lokálně a navodíme i celkovou relaxaci. Přiměřeně dávkovaný pohyb vytrvalostního charakteru podporuje vznik
tzv. endorfinů – látek , které vyvolávají radost, a štěstí.
Postup, výběr i metody je třeba přizpůsobit každé ženě individuálně a také etapám těhotenství.
Účinky gynegymnastiky
- Správnému držení těla, zejména aby nedocházelo k zvýšenému bedernímu prohnutí s případnými bolestmi v kříži.
- Pevnému a pružnému pánevnímu dnu, protože jeho pevnost zabraňuje poklesu dělohy a jeho pružnost usnadňuje porod i návrat do původního stavu.
- Správné poloze pánve.
- Pevnému břišnímu svalstvu a břišnímu lisu, které zabraňují povolení břišní stěny až rozestupu břišních svalů a vytvoření tzv. stryí.
- Pevným prsním svalům, aby byly oporou prsům při zvětšujících se mléčných žlázách.
- Správnému dýchání
- Přiměřené pohyblivosti kyčelního kloubu a svalové rovnováze kolem něj.
- Plosce nohy, která trpí vzrůstajícím zatížením.