Posted on

Hlenovou zátku si můžeme představit jako zátku na lahvi. Je to malé množství hlenu uvnitř děložního čípku, kde zůstává po celou dobu těhotenství. Tvoří tak společně s plodovým vakem ochranu plodu proti vniknutí bakterií zvenčí.

Ke konci těhotenství se začínají porodní cesty otevírat, čímž dochází k uvolnění hlenové zátky a k jejímu odchodu. Je to spojeno se zkracováním a otevíráním děložního hrdla, tělo se tak chystá na porod, nejde však o samotný porod.

Odchod hlenové zátky
se může projevit jako odchod hlenu, jehož barva je buď průhledná, nažloutlá, bílá, růžová nebo s příměsí krve. Jeho konzistence je lepkavá, hrudkovitá nebo tekutá. Odchází buď po kouskách nebo velký kus najednou, mnohdy je odchod doprovázen i malým množstvím krve.  Krvácení je vhodné vždy konzultovat s lékařem! Pokud by se ale přidalo krvácení, kontrakce, odtok plodové vody, jeďte ihned do porodnice!

Některé ženy odchod hlenové zátky vůbec nezaznamenají, jiné ho zamění za odtok plodové vody a myslí si, že začal samotný porod. Pokud by vám praskla plodová voda nebo začaly pravidelné kontrakce a zátka neodešla, tak nepanikařte, zátka může odejít klidně až během druhé doby porodní přímo na porodním sále

 Odchod hlenové zátky neznamená:

– okamžitý nástup porodu (mezi odchodem hlenové zátky a vlastním začátkem porodu může být několik dní až týdnů)

-okamžité nebezpečí infekce pro miminko (je nadále chráněno plodovým vakem)

 

Leave a Reply