Posted on

Tělesná hygiena

Nedělka by měla nejen v porodnici dodržovat běžná hygienická opatření. Oplachování rodidel je zpočátku vhodné po každém vymočení, stolici. Stejně tak výměna vložek. Vložky mají být měněny nejen po každém kojení, ale tehdy, jsou-li prosáklé. Je třeba volit sprchování, koupel v šestinedělí není vhodná. Dostatečnou intimní hygienu docílíte jednoduchým sprchováním, oplachováním čistou vodou (ne koupelí).Všechny gely pro intimní hygienu, i pokud jsou parfemované, jsou v tomto směru bezpečné, pokud ovšem nejste alergik. Složení konkrétních výrobků konzultujte v lékárně.

Péče o prsy

Kojící nedělky mají mít bavlněné “mateřské” podprsenky vhodné velikosti a často je mají vyměňovat, zejména pokud jsou na nich skvrny od mléka. Vhodné je vkládat do podprsenek speciální prsní vložky, které vsají samovolně odcházející mléko. Prsní vložky je třeba vyměňovat po každém kojení. Prsy mají být denně myty vlažnou vodou bez mýdla, sušení bradavek má být prováděno dotykem osušky, nikoliv třením. Prsy i bradavky je vhodné denně otírat kouskem vaty namočeným v dětské pleťové vodě. Omývání bradavek před kojením a po něm není nutné, po kojení se mají bradavky nechat oschnout na vzduchu před přiložením a zapnutím podprsenky. Před každou manipulací s prsy je třeba si důkladně umýt ruce, aby se zabránilo přenosu infekce. Častým problémem kojících matek jsou citlivé a bolestivé bradavky. Bolavé bradavky bez trhlinek se rychle zhojí, nechá-li se na ně působit vzduch. Účinné je natírání bradavek některými dezinfekčními roztoky, např. brilantovou zelení, což má však nevýhodu, že se kojenec zbarví kolem úst při sání. Základní prevencí je především správná technika kojení.

Oblečení nedělek

Má být pohodlné. Spodní prádlo především bavlněné, šaty buď rozepínací, kvůli snadnému kojení, nebo halenky. Obuv by měla mít opět jen nízký podpatek. Pokud jste doma a nečekáte zrovna nějakou důležitou návštěvu, neostýchejte se a zůstaňte v pyžamu. Pyžamo a obzvláště noční košilka jsou mnohem příjemnější než šaty. Pro odpočívání a relaxování v šestinedělí je toto oblečení naprosto ideální.

Stravování nedělek

Kojící maminky by měly konzumovat výživnou stravu, neboť nutriční nároky jsou na ně v tomto období vyšší než v těhotenství. Není třeba zvláštní úpravy pokrmů. Strava má být vyvážená s dostatkem kvalitních živočišných proteinů, s patřičným obsahem vitaminů, vápníku a železa. Ve stravě nemá chybět ovoce a čerstvá zelenina a především dostatečné množství tekutin. Denní spotřeba polotučného mléka by měla být okolo jednoho litru. Potraviny mají být vybírány a připravovány podle zásad uvedených v kapitole o stravování těhotných, tedy bez pokrmů silně kořeněných, uzenin, konzerv a pokrmů nadýmavých. Tři bohatší jídla a lehčí přesnídávky složené z ovoce, sýrů či mléčných nápojů mezi jídly jsou dostačující k udržení vysoké hladiny energie a chrání před únavou. Po dobu kojení je třeba omezit požívání černé kávy a černého čaje. Brání totiž vstřebávání vápníku ve střevě. Je třeba myslet na to, že většina složek stravy, pevné i tekuté, přechází i do vašeho mléka. To se týká i kouření a požívání alkoholu.

Po uplynutí šestinedělí

Po uplynutí šestinedělí by se měla žena dostavit ke gynekologické prohlídce, během níž lékař zkontroluje porodní poranění, stav hráze a poševních stěn, stav děložního hrdla a uložení vnitřních rodidel. Mělo by dojít i k vyšetření děložního čípku a odběru stěrů na cytologické vyšetření.

Zdroj:

  • doc.Mudr.A.Pařízek CSc., Kniha o těhotenství a dítěti, vydal Galén Praha, 2009
  • www.naseporodnice.cz
  • www.porodnice.cz
  • www.extrakrasa.cz

Leave a Reply