Důležité je, aby maminky a nenechávaly děvčata dlouho v jedné papírové pleně. Pleny by se měly měnit minimálně každé tři hodiny, a to i v případě, že nejsou pročůrané.
Maminky si navíc mnohdy neuvědomí, že nesmí při otírání postupovat od zadečku směrem nahoru, protože se do pochvy mohou zanést bakterie. Samotná voda ale při omývání nestačí, takže je dobré už i v tomto věku používat speciální dětské mycí gely bez obsahu mýdla a dráždivých látek. Nejhorší je otírat místa žínkou, tak jak to bylo zvykem dříve. Když by se froté žínka používala, měla by v podstatě být na každé použití čerstvě vyvařená. Navíc nejsou textilní žínky pro pokožku vždy dostatečně jemné.
Je potřeba si uvědomit, že holčičky v tomto věku již mají gynekologické problémy. Nejčastěji je to výtok. Obvykle je provázen pálením a opruzením rodidel. Své tady hrají také návštěvy veřejného bazénu nebo koupaliště. V žádném případě výtoky nevznikají vlivem hormonů ( estrogenů), ty se v této době v těle holčičky ještě netvoří.
Maminka chce pomoci, tak jde zpravidla za svým lékařem, protože mnohdy neví, že také funguje dětská gynekologie. Pokud je gynekolog rozumný, doporučí jí, aby navštívila právě dětského gynekologa. Ten léčí výtoky u malých holčiček mastmi nebo čípky, které jsou pro ně uzpůsobené. Vyšetřuje se na lůžku, používají se dětské nástroje, takže není třeba se bát, že by to bylo pro holčičku nepříjemné. Je však zapotřebí, aby rodiče malé slečně nelhali, ale popravdě jí řekli, co se při prohlídce bude dít.