Kojení představuje ideální stravu pro vaše miminko. V případě, že se vám kojit nedaří nebo ze zdravotních důvodů nemůžete, po dohodě s vaším pediatrem proberte, jaké umělé mléko by bylo vhodné pro vaše miminko. Určitě nezoufejte a neberte to jako vaše selhání. Každá maminka si přeje kojit, ale pokud to nelze, není třeba si s tím dělat starosti. Důležité je, jak si to maminka a dítě nastaví, pokud kojení nepřipadá v úvahu, miminko dostane umělou výživu, která je pro něj stejně kvalitní jako mléko mateřské. Existuje i určitě procento maminek, které kojit nechtějí, důvod proč nekojit je zcela na nich a nikdo nemá právo je za to odsuzovat. Je to jen jejich volba.
Mateřské mléko je vždy k dispozici, optimálně teplé, bez choroboplodných zárodků. V případě umělého mléko je nutné pořídit několik lahviček, saviček, dále také i sterilizátor. I když děťátko potřebuje k vytvoření imunitního systému určité množství choroboplodných zárodků, ale přetěžování organismu malého miminka může být nebezpečné. Je proto nutné v prvních šesti měsících lahvičky, savičky, dudlíky pečlivě sterilizovat. Později lze sterilizovat 1x týdně, pečlivě umývat horkou vodou po každé manipulaci s mlékem. Při přípravě výživy a při mytí lahví je třeba dodržovat úzkostlivou čistotu. Ochráníte tím zdraví vašeho děťátka. Nemusíte používat příliš mnoho čitících prostředků. K tomu postačí obvyklý prostředek na nádobí. V případě, že jste se rozhodla používat sterilizátor lahví, na trhu je dnes mnoho přístrojů. Stačí si jen vybrat. Láhve, savičky, dudlíky se mohou dávat do myčky na nádobí. Jinak čistěte láhve kartáčkem na láhve a nakonec je důkladně vypláchněte čistou vodou. K odstranění sražených zbytků mléka použijte trošku soli a pak důkladně opláchněte čistou vodou. Když jsou kojenecké pomůcky na první pohled čisté, musíte je vysterilizovat.
Pokud jste sterilizátor nezakoupila, lze lahvičky a veškeré příslušenství naložit do hrnce s vodou a přivést k varu. Vše nechat 5 až 10 minut vyvařit. Potom rozložte na utěrku a přikryjte další utěrkou nebo látkovou plenou.
Toto jsou takové stručné rady, kterými byste se měla ze začátku řídit. Postupem času získáte větší jistotu, co se týče péče o miminko a tyto činnosti vám budou připadat mnohem snažší. Chce to jen cvik, použít zdravý selský rozum, nic nehnát do extrému a z každé rady si vzít něco. Přeji hodně štěstí a zdraví Vám i vašemu miminku.
Zdroj: Výživa dětí – Kojíme dítě, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Svojtka a CO, Praha, 2009