Přestože tomu je již více jak tři roky, co jsme započali (nakonec úspěšně vyhraný) boj se synovou tříměsíční kolikou, ještě dnes vidím tu rudou tvářičku, napnuté nožičky a slyším tem křik, co býval ze sedmého patra paneláku slyšet až ven, když se manžel večer vracel z práce.
V touze ulevit synovi co nejrychleji a nejúčinněji jsme brzy spojili rady z internetových diskuzí s těmi z odborně-populárních knih a vyšla z toho celá „baterie“ nápadů, jak s prdíky a bolavým bříškem zatočit.
Když jsme vypozorovali, v jakou hodinu náš maličký pláče nejčastěji a s největší intenzitou, dávali jsme kapičky už v předstihu. Když přišla největší vlna pláče, na kterou už nezabíralo ani chození po pokoji se synem v poloze „klubíčka“ (záda dítěte opřená o mou hruď, jedna moje ruka pod jeho zadečkem, druhá tlačící kolínka a nožky k bříšku), přistoupili jsem k hlavnímu odvetnému kroku. V koupelně jsme Jeníka položili na přebalovací pult a zapnuli fén. Leckdy zapůsobil samotný zvuk. Pokud ne, ohřívali jsme fénem (skrze své roztažené prsty a z výšky, aby nedošlo k popálení) Jeníkovo bříško. Na masáže krémíkem na prdíky nás moc neužilo, a tak jsem při fénování alespoň jemně hladila bříško okolo pupíku ve směru hodinových ručiček. Někdo místo fénu používá nahřátou plenu, nám ale fén přišel jako nejrychlejší a nejúčinnější řešení.
Po pěti až deseti minutách jsme Jeníka oblékli, dbali jsme přitom na to, aby měl bříško pořád v teple a pokračovali jsme v houpavé chůzi se synem v klubíčku. Bolest byla zdolána, bříško se nám leckdy odvděčilo pořádnou dávkou prdíků. Rektální rourku (domácky vyrobenou ustřižením části hadičky z nosní odsávačky) jsem za celou dobu využila asi dvakrát, nahřívání fungovalo velmi spolehlivě.
Někdy jsme po fénovací proceduře přitiskli Jeníkovi přes plenu na bříško vyhřátý gelový polštářek (zakoupený v lékárně), aby se teplo ještě chvíli udrželo.
Takto jsme řešili akutní přepadovku koliky. Měli jsme však také fígl preventivní. Máme za to, že Jeníkovu zažívání velmi prospělo vysazování nad nočník. Ne na ten klasický, ale (opět v oblíbené poloze klubíčka) nad čínský nočníček pro účely praktikování přirozené hygieny kojenců (alias bezplenkové komunikační metody). V této souvislosti velmi doporučuji knihu Ingrid Bauerové „Bez plenky“, kde lze k metodě nalézt vše podstatné.
Poslední tip: kniha doktora Harveyho Karpa „Nejšťastnější miminko v okolí“ vtipně a čtivě popisuje možné příčiny srdcervoucího dětského pláče v období prvních tří měsíců včetně praktického (a jak je možno si na youtube pod heslem „how to calm a crying baby“ přesvědčit tak i úspěšného) postupu jak děťátko utišit.
Také se nám osvědčily šumivé zvuky, ukolébavky nebo relaxační hudba…miminko se uklidní…dcerka se uklidnila i s dudlíčkem…jinak kapeme Espumisan před každým kojením a bez něj si to fakt neumím představit.
Tak fén by mně asi nenapadl, nahřívali jsme teplou plenou, vzduch z fénu mi přijde moc horký na bříško a že by malýho zklidnil ten zvuk, to asi ne, vyváděl jen když jsme zapnuli myčku nebo pračku. Ale nakonec nám na koliku stejně nejlíp zabrali kapičky Espumisan.
O fénu tedy slyším poprvé, to by mne asi nenapadlo. Já se taky držela takových těch zavedených rad, jako jsou čajíky, masáže, nahřívání bříška teplou plenou a do mlíčka kápnout Espumisan (kojení nám bohužel nešlo, byli jsme na UM). A musím říct, že to pomáhalo.
To šumění je dobrý tip… Ale u nás fungovala i relaxační hudba nebo ukolébavky na uklidnění… z léků jsme také kapali Espumisan – bez něj si to moc neumim představit…občas to fakt bylo na zbláznění ;-(
Náš prcek se vždy zklidnil, když jsme ho naložili do teplé vody … aby to nebylo složité, tak jsme mu napustili umyvadlo – tam se krásně vešel a hned se mu bříško povolilo 😉
Z kapiček jsme také zkusili Espumisan – a jsme s ním spokojeni – super je, že se může už od narození a není návykový 😉
Máme 2,5 měsíce a prdíky jsou (doufám) fuč 😉
Díky za tip na stažení white noise – funguje to 😉
A jinak Espumisan kombinujeme s fenyklovým čajem po lžičkách – a mám pocit, že je to o mnoho lepší! 🙂
ano ano, prdíky nás také trápili 🙁 Náš tip: Kromě kapiček Espumisan – které jsou super, protože se můžou už od narození, jsem si stáhla do telefonu šumivé zvuky white noise (skvěle uklidňují) a pak chováme co nejvíc v klubíčku, aby bylo bříško povolené. 😉
Boj s prdíky,je prostě věčné téma :o)Dávám Espumisan, který sestra vyzkoušela na své dcerce a my už jen přebrali a jsem spokojeni, ale nahřívání fénem by mě nenapadlo..taky to zkusím :o)
Ty jo nahřívat bříško fénem,to je mazec….my teda děláme jen samé známé věci a taky jsme to zvládli…Espumisan před každým kojením (to se nám velmi osvědčilo,bereme ho už od narození…)a navíc masáže ,cvičení, nahřívací polštářek…a když je nejhůř tak dám malýho do starého vibračního lehátka a tak se ty prdíčky z něj asi vyklepou :o(
Fén na bříško? to je mazec, to by mne nenapadlo, vždyť je ten vzduch strašně horký… my jen nahřívali plenku, cvičili s nožičkama a dávala jsem před každým kojením na lžičku pět kapiček Espumisanu.