Těhotenství se projevuje především zvýšenou hladinu progesteronu, z čehož vychází ostatní projevy. Dojdete do práce a více než za kancelářským stolem trávíte čas nad záchodovou mísou? Ano to jsou ty tradiční ranní nevolnosti, které mohou být mnohdy doprovázeny mdlobami, zvýšenou potřebou močení, unavenost a spavost. Většina čerstvě těhotných žen také často brečí a jsou přecitlivělé. Žena také přichází o svoji pravidelnou menstruaci. Těhotná žena se s tímto počátečním stavem v těhotenství většinou dokáže srovnat v rozmezí 2 až 3 měsíců.
Progesteron je steroidní ženský pohlavní hormon.
- Tvorba – Je to steroidní hormon, který je tvořen především ve žlutém tělísku vaječníků. V období těhotenství je progesteron produkován též placentou. Dále je tělem vytvářen v malé míře i v kůře nadledvin či u mužů ve varlatech. V období klimakteria produkce progesteronu klesá.
- Působení – Navozuje sekreční fázi menstruačního cyklu, podporuje růst děložní sliznice po ovulaci. Nedojde-li k oplodnění vajíčka, tvorba tohoto hormonu ustane a dojde k menstruačnímu krvácení. Naopak pokud žena otěhotní, progesteron zastavuje menstruační cyklus, navozuje vývoj mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle (ochranná zátka) a tlumí (předčasné) kontrakce dělohy. Na rozdíl od estrogenů však nemá vliv na vývoj pohlaví plodu.