Posted on

Chystáte se na mateřskou dovolenou nebo už jste právě na ní? Nevíte, jak si odpočinout od každodenních starostí a sterotypu kolem děťátka? Pojďte se se mnou podívat na několik rad, jak si dobít baterky, přijít na jiné myšlenky a jak si tu naši „mateřskou dovolenou“ řádně užít.

Odchod z pracovního procesu pro nás nemusí vždy jednoduchý. Práce se nám líbí, je dobře finančně ohodnocena, s kolektivem jsme spokojeni, ale biologické hodiny, ty už začínají bít na poplach. Nebo jste v práci nespokojena a odchod na mateřskou vidíte jako jedno z východisk, jak se ze své situace dostat? Ať už je to váš případ nebo není, mateřství je pro všechny ženy velká změna ve všech rovinách. Doteď jste fungovala jako samostatná jednotka, která se mohla kdykoliv rozhodnout a udělat, co vás právě napadlo. Nyní jste zodpovědná za miminko, péči o něj. Být matkou je práce na plný úvazek. Každá z žen snáší odloučení od kolektivu, odchod z pracovního procesu jinak. Záleží na naší osobnosti, jak se s tím dokážeme vyrovnat.

Pocity izolace, ztráta sociálního kontaktu, stereotypní péče o dítě, každodenní práce v domácnosti, která bohužel mnohdy není vidět, nemožnost se realizovat, vám mohou vašim seběvědomím pěkně zacloumat. Každopádně je nutné se zamyslet, co vás před mateřskou bavilo, co nyní, co by vám udělalo radost a vše probrat s manželem, který vám pomůže najít vaši ztracenou rovnováhu. Negativní myšlenky, pocity osamění, selhání jako matka, že nezvládáte, fyzické potíže vás mohou dostat rychle na dno. Předejděte této situaci. Mateřství opravdu náročné je a tyto pocity, dříve nebo později přijdou na každou z nás. Je nutné se k nim postavit čelem, říci na rovinu, co vás trápí, jak byste si to představovalo, nedusit to v sobě, protože všechny vaše stavy a myšlenky se chtě nechtě přenásí i na vaše děťátko. Jak tedy z toho všeho ven?

Zde je několik typů, jak si dobít baterky a být zase vyrovnanou a klidnou mámou.

1) Hudba, četba, sledování televize

Když jste ještě neměla děti četla jste hodně? Dnes je situace jiná. Péče o dítě vyžaduje soustředění a hodně času. Když večer usednete ke knížce, z pokojíčku se ozývá plačící miminko nebo za vámi přijde dítě do pokoje, že chce čůrat. Typický obrázek většiny z domácností. A je po čtení. Během dne, když děti spí si vyhraňte chviličku na přečtení zajímavé kapitoly, článku v časopise. Během kojení si také můžete kousek knížky přečíst. Při večeři nebo při úklidu kuchyně si pusťte televizi, podívejte se na zprávy nebo zajímavý pořad, který vás dříve bavil – např. seriály nebo různé dokumentární filmy. I když nám přes den mnohdy hraje televize jako zvuková kulisa, v podstatě ani nevíme, co tam vysílají.

Hudba je zajímavý relaxační prostředek, který nám přínáší líbivé pocity. Hudební repertoár je na našem vkusu, co se nám líbí. Někoho uklidní Mozart, někdo dává přednost pořádnému rockovému nářezu. Osobně musím říci, že mě hudbě velice uklidňuje a při stavech vyčerpanosti je mým dobrým pomocníkem k nalezení znovu ztracené rovnováhy. Knihy jsou pro mě vším, moc pro mě znamenají. Čerpám z nich velkou sílu, energii. Ta vůně, barva obálky, velikost, to je prostě nádhera.

2) Vaření, pečení, domácí práce

Možná vám připadá divné, že domácí práce vám mohou pomoci dobít baterky, ale věřte, funguje to. I když jste celý den doma, domácí práce jsou pro mě zajímavý relax. Vykouzlit různé dobroty v kuchyni, potěšit tak manžela, který přijde z práce a ta pochvala, je tím největším hnacím motorem pro každou hospodyňku. Pošlete manžela s dětmi ven s kočárkem a nechte si celý domeček jen pro sebe. Uklízejte, srovnejte si skříně, upečte něco dobrého. Ty chvíle, které strávíte bez dětí, neustálého okřikování a hlídání, aby vám někam nevlezli, pro vás znamenají návrat do dob, kdy jste neměla děti a mohla tyto činnosti vykonávat sama, kdykoliv jste mohla. Práci hravě zvládnete, psychicky si odpočinete od dětí a budete se těšit, až se na chodbě ozve to typické „mamííííí“.

3) Práce na částečný úvazek, práce z domova, kurzy

Stýská se vám po vaší práci? Zeptejte se svého zaměstanavatele, zda byste nemohla práci vykonávat z domova, na částečný úvazek nebo formou občasné brigády. I to vám pomůže se znovu dostat do pracovního procesu, zároveň pečovat o děti. Vaše sebevědomí stoupne opět nahoru. Někdy může být složité vyřešit hlídání, pokuste se s manželem tuto variantu odreagování nějakým způsobem vymyslet, aby to bylo všechny všechny strany správné. Najděte si kurz angličtiny, práce na počítači. Snažte se o svůj osobní rozvoj. Bude se vám to hodit. Všechny tyto zkušenosti s prací z domova, či absolované kurzy a školení pro vás budou velké plus při hledání zaměstnání po mateřské dovolené.

4) Kreslení, psaní pohádek, veršů, ruční práce

Baví vás kreslení, ruční práce či výroba drobných předmětů jako jsou šperky, dekorace, obrázky? Porozhlédněte se po okolí, zeptejte se v mateřském centru, zda některá z maminek tyto činnosti neprovozuje a klidně spolu můžete založit eshop k prodeji těchto drobných věcí. Baví vás psaní básniček nebo pohádek pro děti? Máte v šuplíku z dávných době rozepsaný nějaký román? Založte si na internetu svůj blog a začněte psát. Popuste uzdu své fantazie a dejte své myšlenky dohromady. Říkáte si, že to nedokážete? Pokuste se o to a výsledek vás určitě překvapí. I to, že dáte své myšlenky na papír si své dušičce ulevíte od problémů, od toho co vás tíží, vám přinese pocity uklidnění.

5) Nákupy

Chodila jste dříve ráda nakupovat? Byla to pro vás příjemná relaxace? Na mateřské dovolené vaše příjmy nejsou takové, abyste si mohla dovolit chodit pravidelně utrácet za oblečení, kabelky, boty. I když vaše příjmy nejsou tak vysoké, snažte se zajít občas něco si hezkého koupit. Třeba drobnost, která nemusí stát hodně peněz vám může udělat radost. Občas si zajedeme s manželem na nákupy, kdy děti necháme doma s babičkou, sami se procházíme městem, koupíme si něco dobrého na zub a přitom vyřídíme spousty jiných věcí. To, že jste sami je pro nás v našem vztahu velice důležité. Bez dětí si náš vztah nedokáži už představit, ale zároveň občas potřebujeme být chvíli jen spolu.

6) Cvičení, pobyt na čerstvém vzduchu, práce na zahradě, kolečkové brusle

Dobíjí vás cvičení, pobyt na čerstvém vzduchu? Dopřejte si hodně procházek s kočárkem. Najděte si ve vašem městě místo, kde chodí hodně maminek s kočárky a kde se dá jezdit na bruslích. Spojte příjemné s užitečným. Věnujte se práci na zahradě. Děti si na zahrádce vyhrají a ještě vám bude odměnou zelenina z vlastní zahrádky. Přihlašte se na kurz zumby, Pilates nebo choďte plavat.

7) Plná vana, aromalampa, pedikůra

Máte rádi voňavou koupel, příjemnou vůni z aromalampy? Určitě si tento luxus dopřejte. Několik kapek éterického oleje nakapejte do aromalampy a ve vodě si příjemně odpočiňte. Přitom si můžete udělat peeling celého těla. Krásně se naložit do vany je opravdu neskutečný balzám na tělo i duši. Musím potvrdit. Je to také jeden z mých učiněných prostředků, jak zatočit se špatnou náladou. Ještě když si napaříte celé tělo, tak i nohy budou krásně vláčné a zároveň si můžete udělat pedikůru.

8) Divadlo, kino, posezení s přátely

Každý z nás má někdy pocit, že už ani neví, jaké je to jít si posedět s kamarádkou, přátely někam do společnosti. Patřičně se na něco takového právem těšíme. Jak by taky ne, když toho kontaktu je opravdu pomálu. Naplánujte si s manželem nějakou akci, kdy necháte děti doma babičce, krásně se nalíčíte, oblečete si něco hezkého a slušivého a vyrazíte do kina, divadla, na koncert nebo jen tak posedět s kamarády u piva, či vína. Tyto emotivní zážitky vám pomohou nabít se energií. Už jen ten pocit těšení se na takovou událost vám dává možnost prožívat něco hezkého.

9) Rozhovor s manželem, masáž, příjemné milování, společná večeře

Mít děti znamená i změnu v partnerském životě. Není tolik času se věnovat sami sobě, svým koníčkům. Na prvním místě je zabezpečit a obstarat děti. Často se stává, že v tom množství povinností zapomínáme na sebe? Myslíte, že je to správné? Vůbec ne. Je třeba i partnerský vztah někam dále posouvat a neustále o něj pečovat. Základem každého vztahu je určitě komunikace. Proto vždy, když vás něco trápí, svěřte se manželovi, promluvte si o vašich pocitech. On si toho nemusí ani všimnout, že se něco děje a zároveň na mateřské není, takže ani neví, co přesně to obnáší. Udělejte si dobrou večeři, mluvte o vašich pocitech, vašich přáních, vaši budoucnosti. Probírejte spolu i jiné, než provozní záležitosti domácnosti a kolem dětí. Zavolejte manželovi během dne do práce, zeptejte se ho, jak se mu daří, co by si přál k večeři udělat dobrého. Pokud on je málo všímavý, snažte se mu naznačit, co by vás potěšilo a udělalo vám radost. Společný večer můžete zakončit příjemným milováním.

Toto je několik typů, jak se zpříjemnit mateřskou dovolenou. Máte i vy zaručený recept, jak prožít toto období příjemně a mít krásné vzpomínky na dobu, kdy jste byla doma s dětmi? Napišete nám o tom. Rádi vaše názory uveřejníme. Těšíme se.

 Foto: Silvie Valoušková, www.silvievalouskova.cz

Leave a Reply