Nejznámějším a nejdůležitěším včelím produktem je med. Víte ale jak ho správně skladovat? Pravidla pro správné skladování medu ve velkém i v malém jsou obdobná. V domácnostech je dobré med uchovávat v menších obalech, menší sklenice se ztuhlým medem můžeme ztekucovat postupně. Máme – li sklenici v pětikilovovém balení, musíme rozehřát celou sklenici a patrně se nám nepodaří ji zkonzumovat do té doby, než opět ztuhne. Opakované rozehřívání medu moc nesvědčí. Med je nutné skladovat v těsně uzavřeném obal, aby nepřijímal vlhkost ze vzduchu. Neměl by být na světle a v obalu, který s medem nějak reaguje. Nejlépe vyhovuje sklo, potravinářské plasty, plechovky potažené potravinářským lakem, nerezové nebo hlinikové nádoby. Objevily se pochybnosti, zda skladovat med v mlékárenských konvách.
Nejdůležitější podmínkou pro dlouhodobé skladování medu je určitě teplota. Čím je teplota nižší, tím všechny biochemické reakce probíhají pomaleji. Při teplotě pod 12*C kvalita nevybočí z normy několik let. Skladování medu při teplotách pod bodem mrazu jeho kvalitu nepoškodí, naopak. Máme – li na med místo v mrazničce, zpomalíme krystalizaci.
Ještě na závěr dobrý recept. Když máte ztuhlý med a nechcete jej ohřívat, tak dejte 5 lžic medu do hrníčku, přidejte nadrobno nakrájený citron nebo grapefruit, společně promíchejte a nechte přes noc uležet. Využijete tak med i s jeho cennými látkami, aniž byste med ohřívali. Med se úplně rozpustí a promísí s citronovou šťávou. Můžete přidat i trochu vody a máte výbornou limonádu.
Zdroj: D. Titěra, Včelí produkty mýtů zbavené, Nakladatelství Brázda, 2006.