Posted on

Čas pro koupání si zvolte tak, aby byl vhodný pro dítě i pro vás. Udělejte z koupání rituál – koupejte dítě vždy v pravidelnou hodinu, aby si zvyklo na určitý režim. Dítě byste měla koupat před jídlem. Samozřejmě by vám ale nemělo ve vaničce už plakat hlady:-)

Ke koupání si připravte k ruce vše, co je potřeba – to znamená osušku na utření, čisté oblečení, 2 žínky (jednu na obličej, druhou na tělíčko), mýdlo, smotky do uší, hřebínek, kartáček, olejíček nebo pleťové mléko, teploměr do vody a nějaké hračky a dudlík pro děti, které vodu moc nemusí.

Místnost, kde koupete své děťátko, by měla být bez průvanu s teplotou 24-26 C. Do vaničky nalijte studenou vodu, pak přidávejte teplou a promíchejte. Teplotu vody můžete vyzkoušet loktem, ale raději použijte teploměr do vody. Teplota by měla být 37 – 37,5 C. Vody by mělo být tolik, aby v ní dítě mělo ponořený hrudníček a nebyla mu zima (do 2/3 vaničky). Koupání by mělo trvat kolem 5 minut u novorozence, postupně můžete dobu koupele prodlužovat.

Postup:

Ještě než dáte miminko do vaničky, je potřeba aby mělo čistý zadeček. Je-li potřeba, otřete mu ho. Pokud nemáte ve vaničce síťku nebo lehátku, podpírejte mu hlavičku a krk svým předloktím a pravou rukou jej omývejte. Nejdříve miminku umyjte obličej a pak už mýdlem ostatní části těla od krčku k nožičkám. Nakonec umyjte zadeček. Pozor, mýdlo ale není pro citlivou dětskou pokožku ke každodenní hygieně vhodné. Po umytí miminko pevně uchopte a opatrně přeneste na osušku. Důkladně ho zabalte, aby neprochladlo.

Pečlivě dítě vysušte, zvláště v místech všech faldíků – za ušima, na krčku, v podpaží, v tříslech a pod kolínky. Osušku jen tiskněte k tělu. Tření by mu bylo nepříjemné. U novorozenců je potřeba ošetřit buničinovým čtverečkem namočeným do lihu zbytek pupečního pahýlu (minimálně do 10. dne po porodu). Pokud je potřeba, vyčistěte miminku nos a uši (ty jen zkraje). Vlásky mu učešte dětským hřebínkem. Na závěr můžete použít na dětské tělíčko vhodný krém, tělové mléko nebo dětský olejíček. Přípravek vmasírujte jemně do pokožky.

Mytí vlásků

Asi do tří měsíců stačí mýt vlásky čistou vodou, popř. vodou s koupelovou emulzí. Pak už můžete používat dětský šampon. U novorozenců byste měla namočit vlásky při každém koupání, aby se rychleji zbavilo strupů. U starších dětí se doporučuje asi jednou týdně.

Co když dítě nemá vodu rádo?

  • Zkuste se koupat společně s dítětem ve velké vaně.
  • Netrvejte za každou cenu na každodenní koupeli – někdy stačí dítě jen omýt houbičkou.
  • Na vodu a koupání ho přivykejte postupně – hrajte si s ním zpočátku jen v malém plastovém umyvadle naplněné teplou vodou a využijte k tomu různé kelímky, lžičky, hračky do vody atd.
  • Mluvte na něj, usmívejte se na něj a komentujte vše, co děláte.

Leave a Reply