Posted on

Těhotenství neboli gravidita trvá asi 273 dnů, 9 kalendářních či 10 lunárních měsíců. Rozlišujeme ho na trimestry, tj. třetiny těhotenství (3 měsíce).

1. trimestr – dochází u těhotné ženy ke zvýšení množství estrogenu, kolísá krevní tlak, mnohdy se zvyšuje i v klidu, zvyšuje se únava, často se dostavuje ranní nevolnost. Také se zvyšuje riziko přehřátí plodu, neboť tělesná teplota těhotné ženy se zvýší až o 0,6 stupňů Celsia. Proto je třeba se vyvarovat návštěvy sauny, práci v horku, delšímu namáhavému cvičení, vhodné je lehce posilovat svaly důležité pro porod.

2. trimestr – výrazně se mění postava, zvětšuje se bříško těhotné ženy, zvyšuje se riziko hemeroidů (nezapomínat na vlákninu), močení je častější, neboť se zvyšuje tlak dělohy na močový měchýř, hlásí se bolesti zad, mohou se objevit otoky nohou a kloubů. Středem břicha se někdy táhne tmavý pigmentový pruh, který po porodu zmizí. Vhodné jsou cviky pro správné dýchání a držení těla.

3. trimestr – zvyšuje se únava, zvětšuje se bříško, dochází ke zhoršení krevního oběhu i celkové pohyblivosti. Bolesti zad jsou častější, otoky dolních, někdy i horních končetin, se mohou zvýšit. Je třeba se zaměřit na nácvik dýchací techniky, udržovat kondici pravidelnými procházkami, aby maminky dospěly k dobrému průběhu porodu.
naseporodnice.cz

Leave a Reply