Těhotenství představuje pro každou ženu řadu změn, které ne každá vnímáme stejně. Není to nemoc, ale pouze jiný stav. Možná už dlouho se s partnerem snažíte počít miminko a konečně se Vám zadařilo. Je to pro vás impuls se opravdu hodně šetřit a dávat na sebe pozor. Možná jste své těhotenství neplánovala a přišlo tak trochu nevhod. Nepřemýšlela jste nad tím, co jíte, zda pijete alkohol, užíváte vitamíny, zdravě se stravujete. Řada žen trpí některým z chronických onemocnění – epilepsie, diabetes, astma a mnoho dalších. V těchto případech by mělo být těhotenství vždy plánované v období, kdy jste v pořádku a cítíte se dobře.
Co tedy dělat po zjištění těhotenství?
Vyšetření u lékaře
Pravděpodobně jste si udělala těhotenský test, který je pozitivní. Opakujte ho ještě za několik dní. Pokud i tehdy bude pozitivní, vydejte se ke svému gynekologovi, který vás vyšetří, provede ultrazvukové vyšetření a odběry krve na stanovení hladiny těhotenského hormonu HCG(humánní choriový gonadotropin).
Vždy dodržujte to, co vám váš gynekolog doporučil. V případě, že je to nutné, lékař vám doporučí nastoupit na pracovní neschopnost. Ve všem případech to samozřejmě není nutné. Choďte pravidelně na kontroly do prenatální poradny.
Kouření, pití alkoholu
Vyhněte se kouření, i pasivnímu, škodí vašemu nenarozenému děťátku, také alkoholu. V malých dávkách – pivo, či trochu vína prý neškodí. Pokud to ale není nutné, vyhněte se požívání alkoholu všeobecně.
Pestrý jídelníček
Možná vaše chuť k jídlu není zrovna největší, máte pocity na zvracení nebo zvracíte. Jezte po malých dávkách hodně ovoce a zeleniny. Nepoužívejte při vaření příliš koření a soli. Dbejte na dostatečný pitný režim – čaje, vodu, minerálky, ředené džusy. Během dne střídejte. Jezte pestrý jídelníček bohatý na maso, ovoce a zeleninu. Dopřávejte si luštěniny, obiloviny, pokud vám nečiní trávicí potíže. Nezapomínejte mít sebou vždy malou svačinku pro případ náhlé nevolnosti. Nejezte za dva, vaše kilogramy by mohly začít narůstat raketovou rychlostí a po porodu byste měla problém je shodit.
Cvičení, pohyb
Nezapomínejte na pravidelný pohybový režim – chůze, procházky do přírody, se psem, s kamarádkou. Pokud jste zvyklá chodit cvičit, nezapomeňte se svého lékaře zeptat, zda vám to váš zdravotní stav dovoluje a můžete chodit i nadále. Choďte na cvičení pro těhotné. Navážete zde přátelství s jinými těhulkami. Po porodu se vám bude hodit znát nějakou spřízněnou duši, se kterou proberete starosti všedního dne na mateřské dovolené.
Vyhněte se extrémním sportům i těm, kde hrozí pád, úder, či jiní poranění. Věnujte se plavání, opět s příhlednutím ke svému zdravotnímu stavu. Pokud trpíte vaginálními mykozámi, vyhněte se návštěvám bazénů a rybníků.
Pociťujete – li únavu, bolesti v podbřišku, tlak, ihned cvičení ukončete, odpočiňte si.
Pohlavní styk a těhotenství
Nevyhýbejte se pohlavní aktivitě. Některé páry nemají změnu ve své pohlavní aktivitě až do konce gravidity. U některých párů se objevuje pokles zájmu o sexuální život a strach z krvácení či jiných komplikací po styku. Muž by měl vždy respektovat přání ženy. Některé z vás mohou být již po samovolném potratu. Zde byste se měla mít na pozoru a svoji sexuální aktivitu omezit. Hrozí zde riziko potratu.
Cestování
Záleží na vás, jak se cítíte čemu dáváte přednost. Nevolnosti, pocity na zvracení, či nucení na močení mohou vaše cestovnání mnohdy znepříjemnit. Např. i při cestování do zaměstnání.
Zaměstnání
Oznamte svému zaměstnavateli, že jste těhotná. Pokud pracujete na směnný provoz, noční, měl by vás přeřadit na jiné místo.
Příprava na mateřství
Uživejte si jiný stav. Připravujte si postupně výbavičku, domov…Možná si říkáte, že je předčasné mluvit hned na začátku o výbavičce, ale čas velice rychle letí, prozatím si můžete na internetu, od kamarádek hledat zajímavé tipy, které se vám pak budou hodit. Mít určitou představu o tom, co by se vám líbilo, je určitě skvělý začátek vašeho jiného stavu. Zaznamenávejte si změny ve vašem těhotenství, pište si deník, fotografujte si bříško, navštěvujte diskuzní fóra pro maminky, dělejte to, co jste chtěla již dávno udělat, co jste neustále odkládala a neměla na to čas. Teď je ta pravá chvíle.
Všímejte si změn ve zdravotním stavu
Máte – li pocit, že něco není v pořádku, krvácíte, pociťujte tlak v děloze, silnou nevolnost, mdloby, neváhejte a navštivte lékaře.
Přeji vám, aby pro vás těhotenství bylo tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Užívejte si jej naplno, dávejte na sebe pozor, už nemáte na starosti jen sebe, ale i vaše miminko.
Zdroj: Chmel R.: Průvodce těhotenstvím, Grada, Praha 2006