Ženská plodnost je ovlivněna různými faktory a není výjimkou, že nastane období, kdy nelze otěhotnět a proto žena projde různými vyšetřeními a nakonec se zjistí, že příčinou neplodnosti je pokročilý věk. Nejsnadněji žena otěhotní do třiceti let a potom plodnost s věkem klesá (ve věku nad 30 let je neplodnost asi sedm procent, nad 40 let je to již třiatřicet procent).
Kromě kvality vajíček se s přibývajícím věkem snižuje jejich připravenost k oplodnění. Jelikož k oplodnění musí být vajíčko “zdravé”, jednodušší je stát se matkou pro ženu kolem dvaceti let než pro ženu po čtyřicítce. Tato skutečnost může vést k neplodnosti, opakovaným potratům nebo i k narození miminka, které má Downův syndrom. Proto např. ženám nad pětatřicet let je pojišťovnou hrazeno vyšetření plodové vody, aby se odhalily některé možné genetické vady.
Pokud máte obavy, že příčinou neplodnosti je vysoký věk, nepanikařte a navštivte ihned odborného lékaře. Ten může moderními metodami vyvolat produkci více zralých vajíček najednou a tím vzroste šance na otěhotnění i v pokročilejším věku.
Nastávající maminka ve vyšším věku má již srovnané své životní hodnoty lépe než žena ve věku dvaceti let, proto si myslí, že je na mateřství vhodnější doba a lépe si tuto radost s miminkem užije. Také se podstatně lépe vyrovná se situacemi, které k mateřství patří.
Prostě zachovejte klid, vždyť nikdy není pozdě.