Kdy sdělit svůj jiný stav svému zaměstnavateli je určitě zajímavá otázka na zvážení. Záleží, jakou práci vykonáváte a zda rizika, která plynou z vaší práce nemohou poškodit vaše nenarozené miminko. Je třeba nutné se zamyslet, zda je pro vás vaše pracovní prostředí bezpečné a slučitelné s vaším těhotenstvím. Pracujete s chemickými látkami, který mohou poškodit váš plod? Pracujete ve zdravotnictví, kde je pravděpodobnost nákazy různými infekcemi? Máte fyzicky náročnou práci, kde zvedáte různá břemena a děláte stereotypní pohyby? Pracujete v hlučném a prašném prostředí? Pracujete se zvířaty? Hrozí vám nějaká nákaza způsobená zvířata? Tyto a další otázky byste si měla položit.
Možná už je vás váš jiný stav vidět a obáváte se, aby snaživá kolegyně nebyla rychlejší, než vy a neřekla to šéfovi? Chodíte často na toaletu a váš pracovní výkon není takový, jako předtím? Raději zajděte za svým zaměstnavatelem a řekněte, jak se věci mají.
Možná se vám stane, že když oznámíte svému pracovnímu kolektivu sladké tajemství o svém těhotenství, začnou vám pokládat otázky, zda vůbec stačíte na svou pracovní pozici, jaký budete podávat výkon. Jak bude váš nadřízený reagovat, je těžké předem vědět. Ne vždy jsou šéfové příznivci rodiny. Ženy to mají v tomto směru těžší, než muži. Při nástupu do zaměstnávání vám bude váš šéf pokládat otázky typu, kdy budete mít děti atd.? Není jednoduché odpovědět, jelikož by se to mohlo podepsat na vašem profesním růstu. Žena, která se vrací po rodičovské dovolené, musí svoje schopnosti a dovednosti umět prodat, jelikož zaměstnavatelé se s námi maminkami opravdu moc nemazlí. Děti jsou často nemocné a maminky holt musí nějakým způsobem se o děti postarat a zároveň se snažit o svůj profesní růst. Není to opravdu jednoduché.
V případě, že žena oznámí své těhotenství, zaměstnavatel musí respektovat zákoník práce a nastávající maminku převést na práci, která je pro ni vhodná, aby dosahovala stejného výdělku jako v dosavadní práci. Požádá-li těhotná žena pracující na nočních směnách o zařazení na denní práci, je zaměstaněnec povinnen jí vyhovět. Zeptejte si na personíním oddělení, na jaké sociální zajištění v rámci svého zaměstnání máte v těhotenství a na mateřské a rodičovské dovolené nárok.
Kdy tuto novinu sdělit? Najděte si vhodnou chvíli, kdy se zaměstavatel nikam nechystá, nečeká důležitý hovor, či nespěchá někam na schůzku. Vypracujte si plán, jak dlouho máte v plánu být s dítětem doma, pokud to jde, nabídněte šéfovi možnost pracovat z domu, na zkrácený úvazek.. Dejte najevo to, že máte o práci zájem a na rodinu se těšíte. Za nic se neomlouvejte. Na rodinu máte plné právo a nikdo by vás za to neměl odsuzovat, že se to teď nehodí atd. Je to čistě vaše rozhodnutí, které musí ostatní respektovat. Přijďte s realitickými základními požadavky a držte se jich.
Uvědomte si, že se můžete setkat s nepřátelským chováním bezdětných rodičů, kteří vám budou dávat najevo, že vy máte ty děti a nestále vám někdo ustupuje. Snažte se si to nebrát osobně a buďte milá a přátelská. I bezdětní mají právo vyjádřit svoje postoje a názory. Přeji vám, aby se toto sdělení pro vás nestalo noční můrou.
Zdroj: Murkoffová H., Eisenbergová A., Hathawayová S.: Co čekat v radostném očekávání, Slovart, Praha 2007