Posted on
Těhotná žena dostává formou rad mnohé pokyny a zákazy, které by měly změnit její obvyklý životní styl. Je nabádána, aby vedla nesobecký a zdravý život, nekontaminovaný sexem, cigaretami, alkoholem, zaměstnáním nebo strachem. Kouření cigaret – cigaretový kouř a v něm obsažené škodlivé látky přecházejí do krve těhotné ženy i plodu a mají škodlivé účinky na vývoj dítěte. Některé kuřačky přestávají v těhotenství kouřit. Těhotenské přeladění organismu může samo způsobit ztrátu chuti na nikotin, někdy dokonce vyvolává až odpor vůči cigaretovému kouři. Zvláštní situací je tzv. pasivní kouření neboli vdechování škodlivin nekuřákem v prostře­dí, v němž někdo právě kouří.

Pití alkoholických nápojů – alkohol nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu. Pravidelné a vydatné pití alkoholu je pro plod bezpochyby škodlivé, avšak není pravděpodobné, že by dítě mohlo být poškozeno příležitostným požitím alkoholických nápojů v době početí anebo v časném těhotenství. Pokud však žena zjistí, že otěhotněla, měla by se alkoholu raději zcela vyhnout.

Užívání léků – choroby se nevyhýbají ani těhotným ženám. Může se objevit chřipka, angína, zánět průdušek i jiné běžné choroby. Zkušenosti ukazují, že mnohé kapičky, tabletky a pilulky bývají škodlivé pro dítě, zvláště když jsou užívány v prvních třech měsících těhotenství, kdy se u dítěte vyvíjejí jeho orgány. Jak si má těhotná žena počínat v takových případech? Vždy je třeba se poradit s lékařem, který po zvážení všech okolností rozhodne, jaký lék je v daném případě nejvhodnější, a zdali jej lze použít bez nebezpečí pro dítě. Avšak může nastat situace, kdy žena ještě neví o svém těhotenství, tudíž o něm nemůže vědět ani lékař, a je předepsán lék, který by mohl zdravotní stav plodu ohrozit. V takovém případě je třeba neprodleně uvědomit lékaře. Ten situaci posoudí a v některých případech ji probere se specialistou, obvykle s genetikem.

Infekční nemoci – plané neštovice, příušnice nebo zarděnky jsou pro zárodek a plod velkým nebezpečím. Zejména na začátku těhotenství je lépe se vyhnout kontaktu s malými dětmi, které by tuto nákazu mohly přenášet.

Zdroj:

Kniha – doc.Mudr.A.Pařízek,CSc., Kniha o těhotenství a dítěti (Galén Praha 2009)


Leave a Reply