Posted on

Jde o opakované záchvaty břišních bolestí spojené s křikem miminka. Patří k nejnepříjemnějším potížím prvního půlroku života. Vrchol výskytu odpovídá třetímu měsíci věku. Většinou odeznívají kolem šestého měsíce věku. Rodiče poznají, že se jedná o koliky, protože dítě křičí bez zjistitelného důvodu nejméně tři hodiny denně nejméně tři dny v týdnu. Stavy mají periodický charakter. Obvykle se objevují pozdě odpoledne nebo navečer. Začínají náhle a náhle i končí. Při křiku děti většinou zčervenají až zmodrají v obličeji, potí se, kroutí bolestí, mají napnuté bříško. Nožičky někdy přitahuji k bříšku, ručičky svírají v pěst. Je nutné vždy vyloučit organický původ potíží. Pokud žádnou zjevnou příčinu nenajdeme, jde s nejvyšší pravděpodobností právě o zmíněnou koliku. Přes veškeré uvedené potíže jsou děti mimo vlastní kolikové ataky spokojené a dobře prospívají.

O příčině vzniku

Postiženi bývají neklidní, hltavě pijící kojenci, celkem jde asi o 10-15 % dětí. Názory jinak nejsou jednotné. Nejčastěji se hovoří o skladbě a množství jídla, stravě kojící matky, technice kojení, přechodu na umělou výživu, příliš častém střídání kojeneckých mlék od různých výrobců apod.

Možnou příčinou je i alergie na kravské mléko, popř. na lepek při příliš brzkém podávání obilnin. Někteří pediatři také vypozorovali, že sklon ke kolikám mívají děti příliš úzkostných rodičů. Původ potíží je pravděpodobně v roztažení střevních kliček jednak vzduchem spolykaným během krmení, jednak plyny vzniklými kvasnými procesy ve střevě.

Existují praktická opatření, která pomáhají koliky zmírnit? 

Většina takových pokusů nemá velký efekt. Ke zklidnění dochází zpravidla až po odchodu stolice a větrů. Je tedy především nutno dělat vše pro to, abychom vypudili ze střev dítěte nadměrný plyn. Využíváme k tomu svislé polohy, aplikace suchého tepla, masáží bříška ve směru hodinových ručiček. Při změně nálady, chuti k jídlu a např. při začínajících teplotách je vhodné vyhledat lékaře.

Zdroj

Časopis – Miminko (11/2009)


2 Replies to “Kojenecké koliky”

  1. Nám byl doktorkou také doporučen Espumisan – může se totiž už od narození, je bezpečný.
    Začali jsme víc cvičit nožičkama a nejím čerstvé pečivo. Espumisan dávkujeme 5 kapiček před každým kojením. Po týdnu jsme zaznamenali zlepšení … tak snad je to na dobré cestě 😉

  2. Jsme spokojení s Espumisanem,zkoušeli jsme vše možné…nakonec máme vyzkoušeno cvičení z babymasáží,čajík pro mě i malou z feniklu a kmínu a Espumisan (5 keápek před jídlem pravidelně)… a nakonec jsem zjistila,že se dá používat už od narození a tak mě dneska mrzí, že jsem nechala malou skoro 3 týdny se trápit a nepřišla na to dřív…

Leave a Reply