Stává se, že mateřské mléko opravdu nestačí, v tom případě, je tu několik způsobů, především umělá výživa. Tady je pár rad:
- Všechny potřeby k výživě udržovat v téměř sterilní čistotě. Nádobí před použitím namočit nebo vypláchnout vařící vodou, ruce umýt vodou a mýdlem.
- Dodržovat přesné návody na obalech mléčných přípravků a pokyny lékaře v poradně, který jako jediní má právo umělou výživu řídit. Všímejme si také záručních lhůt.
- Otvor v savičce uděláme jen tak velký, aby dítě sálo jednu dávku přibližně deset minut. Vždy zkusíme napřed na hřbetu ruky, zda není pokrm příliš horký. Občas savičku z úst dítěte vyjmeme, lahvičku postavíme, aby do ní vnikl vzduch.
- Každou mléčnou dávku v prvních třech měsících připravujeme čerstvou, stejně tak ovocné šťávy a později ovocnou kaši a zeleninovou polévku.
- Dítě krmíme po třech a půl hodinách, nejméně v pěti denních a jedné noční dávce. Když se dítě v noci přestane budit, noční dávku můžeme vynechat. Při šesti dávkách vypije dítě obvykle 100-150 ml, při pěti dávkách 150-200 ml.
- Každý nový pokrm v prvém půlroce dáváme postupně. První malou dávkou zkoušíme, jestli ji dítě snese, v dalších dnech pomalu přidáváme. Zvykat si na nové jídlo trvá obvykle týden. To platí i při odstavení od prsu.