Posted on

Kojit a zároveň nosit v bříšku další miminko je dnes již zcela běžné. Dříve panovaly jisté obavy, že kojení může spustit předčasný porod a to v důsledku působení oxytocinu. Dnes je tato obava zavrhnuta. Oxytocin je hormon, který se uvolňuje při sání miminka a je zodpovědný za tvorbu mateřského mléka, ale zároveň spouští děložní kontrakce. Při kojení se ale uvolňuje malé množství oxytocinu. V přídadě, že kojíte a zjistila jste, že jste opět těhotná, máte dvě možnosti. Buď v kojení pokračovat až do porodu a pak pokračovat v kojení obou dětí – tzv. tandemové kojení nebo do doby, kdy bude dítě o kojení jevit zájem. Kojení můžete také ukončit a začít opět kojit, až po porodu druhého dítěte. Kojení může být pro ženu vyčerpávající, protože nároky na výživu a energetický metabolismus kojící a zároveň těhotné ženy jsou obrovské. Záleží, jak staré první dítko je, to je také aspekt, který musíte brát v potaz. Na zvážení je i celkový zdravotní stav maminky.

Mezi první příznaky těhotenství patří u většiny žen citlivost prsů. V případě, že kojíte, může vám to být nepříjemné až bolestivé. Pokud tuto bolest ustojíte, postupem času se nepříjemné pocity v prsou změní k lepšímu. Některé ženy mohou pociťovat zhoršení nevolnosti při spuštění mléka. V této situaci jim často pomůže změna polohy při kojení.

V těhotenství také dochází ke změně tvorby mléka. Těhotenské hormony vedou ke snížení jeho tvorby. V případě, že staršímu dítěti dáváte již příkrmy, tvorba mléka bude ještě menší. V případě, že máte ještě miminko je nutné, aby se mu dostávalo dostatečné množství výživy. Pokud zjistíte, že mu mléko nestačí, je třeba začít dokrmovat umělým mlékem.

I chuť mléka se v těhotenství mění. Toto byl náš případ. Když jsem otěhotněla, tak staršímu bylo 13 měsíců. Kojila jsem ho ještě asi 4x denně a k tomu jsem už zkoušela dávat i umělé mléko, spíše aby si zvykl na tu chuť. Když jsem byla v 9 týdnu těhotenství tak ze dne na den mléko odmítl. Kojení jsme ukončily bezbolestně pro oba, bez scén. Bylo to plynulé, pro oba myslím příjemné. Po narození mladšího synka už starší synek neměl tendenci mlíčko ochutnat. Dnes už je mladšímu 15 měsíců a stále ho kojím. U něj si myslím, že odstavení tak plynulé nebude. Jsem ráda, že jsem mohla kojit oba. Dala jsem jim to nejlepší.

Se zvětšujícím se bříškem budete mít možná problémy si najít tu správnou polohu, jak dítě nakojit. Pokud jste ale zdravá a nemáte s tím problém, není důvod kojení ukončovat.

Nejdůležitějším aspekem, zda kojit nebo nekojit je určitě celkový zdravotní stav matky. Kojící maminka potřebuje výživu pro dvě rostoucí miminka a zároveň sama musí mít dostatečnou výživu, odpočinek a relaxaci více než kdy jindy. Odpovídající výživa a počet kalorií hrají zásadní roli. V případě, že jste veganka, máte deficit železa nebo málo přibýváte na váze, je třeba kdykoliv navšívit vašeho lékaře, aby tuto situaci zvážil. Kojení při rizikovém těhotenství se nedoporučuje, též i po prodělaném předčasném porodu. Je-li toto váš případ je pravděpodobné, že vám lékař doporučí kojení strašího dítětě ukončit.

Chuť mateřského mléka se po porodu mění ve prospěch novorozence. Možná se starší dítě rozhodně kojení ukončit. Určitě si děláte starosti s odstavením staršího dítěte. Zpočátku se nejspíš slzám nevyhnete, ale pozitivním přístupem, mazlením a rozptylováním pozornosti se většina dětí vyrovná velmi dobře. Můžete také chvíle, které trávíte kojením miminka, pojmout jako čas na vyprávění pohádek a příběhů.

Tandemové kojení

Některé děti si však chtějí uchovat pocit bezpečí, který jim kojení poskytuje, a budou v něm chtít pokračovat. Krmení obou dětí najednou může být složité, není však nemožné. Zásoby mléka se přizpůsobí. Pro některé maminky to může být stresující zkušenost, zda budou mít dost mléka.

Tandemové kojení pomůže zmírnit sourozeneckou rivalitu. Není jinak neobvyklé, když batole začne na sourozence u prsu žárlit, díky společnému kojení se však dítě necítí odstrčeno a má tak dostatek příležitostí být v blízkosti matky.

Zpočátku byste měli nejprve nakrmit miminko, aby využilo co nejvíce přínosů kolostra. Postupem času můžete dítě kojit zároveň. Jestliže batole nakrmíte jako první, umožníte miminko se lépe přisát.

Umožněte vidět staršímu dítěti, jak miminko kojíte. Povídejte si o tom. V případě, že staršího již nekojíte, připravte si, když budete miminko kojit, knížky, papír, pastelky. Věnujte se batoleti, dávejte mu najevo svou lásku, zapojte i partnera a prarodiče do péče o děti. Určitě si všichni zažijete krásné chvilky. U nás bylo kojení miminka ovlivněno starším dítětem, protože to bylo akorát v době, kdy se učil na nočník. Kdykoliv jsem zasedla ke kojení, tak chtěl čurat. Vše se dá zvládnout a chce to hodně trpělivosti, lásky a otevřenou náruč pro miminko i batole.

Chcete se dozvědět o této problematice více, sáhněte po knize Čekáme druhé dítě. Nalezte zde mnoho cenných rad. Více informací zde: www.fortunalibri.cz

Zdroj: P. Prestonová, Čekáme druhé dítě, Fortuna Libri, 2011

Leave a Reply