Dědičný přenos podmiňují geny. Dítě dostane od každého rodiče jeden gen, tedy od obou rodičů má dva geny (1 mateřský a 1 otcovský). Jejich spojení vzniká nový genotyp, ten může být shodný či odlišný od jednoho z rodičů. V každém případě musí obsahovat jen takové geny, které obsahuje genotyp obou rodičů.
Důsledkem zákonů dědičnosti se od narození krevní skupina již nemění.
Rh- systém
Je další nejznámější skupinový krevní systém. Základními antigeny Rh- systému jsou C, D, E, c, d, e. Nejvýznamnější je antigen D, má ho asi 85% osob. Když jedinec na membráně erytrocytů má antigen D, označujeme jej jako Rh pozitivní, naopak když jej nemá, označujeme ho jako Rh – negativní.
Problém nastává v případě kdy má Rh – negativní matka s Rh – pozitivním otcem, Rh – pozitivní dítě. Za normální okolností nedochází k mísení krve matky s krví dítěte. K mísení krve dojde při porodu. Když se erytrocyty matky setkají s Rh- pozitivním erytrocyty plodu vytvoří si anti-D protilátky. Které při dalším těhotenství pronikají přes placentu do plodu a způsobují hemolýzu červených krvinek, která se projeví jako novorozenecká žloutenka. Dále se rozvíjí anemie s hypoxií, v nejtěžších případech až hydrops faetalis.