Posted on

Kurkuma, jejíž původ nejspíš sahá do oblasti Východní Indie, patří do jedné rodiny se zázvorem. Dnes se pěstuje hlavně v Číně, Indii, Peru a Austrálii, ale i v dalších zemích s tropickým klimatem. Rostlina dorůstající do výšky asi 0,9 m, z níž se jako koření využívá žlutavý oddenek, který se vzhledem podobá zázvoru. Oddenky se uvaří, oloupou, pak se suší na slunci a nakonec semelou na prášek. Kurkuma je známá jako barvivo  používající se  při barvení hedvábí, v potravinářském průmyslu do másla, hořčice, sýrů. V obchodě můžete najít dva typy: tzv. “kulatou kurkumu”, která má oválný či hruškovitý tvar, nebo tzv. “dlouhou kurkumu“, což jsou oddenky postranní, podlouhlé, velké asi jako prst. Běžněji ji ovšem pořídíme ve formě prášku, tedy sušených, drcených oddenků.

Kurkumin neboli kurkumová žluť je jedna z nejzdravějších látek, kterou kurkuma obsahuje. Působí v těle jako antioxidant, působí protizánětlivě a antimykoticky. Kurkumin na sebe váže těžké kovy například kadmium a olovo, které jsou škodlivé pro matku a plod. Zjistilo se, že kurkumin působí jako ochranný faktor mozku.

Kurkuma jako koření
Aroma samotné kurkumy je velmi specifické, její chuť je ostrá až štiplavá, trochu podobná příbuznému zázvoru, proto si vysloužila lidové pojmenování “žlutý zázvor”. Toto koření se u nás jen zřídka používá samotné, díky svému typickému kořennému aroma ho však najdeme jako součást kořenících směsí a dochucovadel, jako jsou například kari nebo tekuté koření Worcester. Samotná kurkuma se hodí pro úpravu chuti některých pikantních omáček k masům a zelenině, přidává se také jako ingredience při výrobě hořčic a dresinků. Výborná je v rizotu, luštěninových pokrmech, guláších a do polévek s jíškou, pod masa, dále do zeleninových jídel, do různých čatní a nakládané zeleniny.

Kurkumin – barvivo i antioxidant
Kurkumě se díky jejímu výrazně žlutému barvivu také říká “indický šafrán”. Barvivo kurkumin je lidskému zdraví naprosto neškodné, ba právě naopak. Lze ho používat k barvení potravin jako jsou máslo, margaríny, sýry, omáčky, cukrovinky, nealkoholické nápoje, likéry apod. Dříve se dokonce používalo k barvení látek a dřeva, své uplatnění nejspíš nacházelo i ve výrobě barev pro malířství.
Ale kurkumin má pro nás význam i jako lék. Je velmi silným antioxidantem, jež nás zbavuje nebezpečných volných radikálů a zabraňuje patologickým změnám v tkáních.

Léčebné účinky kurkumy na naše trávení
Blahodárné účinky kurkumy na naše trávení znali lidé už ve středověku. Přidávání kurkumy do pokrmů tedy neslouží jen k úpravě jejich chuti a vůně, toto koření napomáhá trávení těžších a tučnějších jídel, protože stimuluje funkci žlučníku a jater. Zvyšování produkce trávicích šťáv je u tohoto exotického koření tak význačné, že se cíleně používá jako součást terapie při trávicích potížích, najdeme ji dokonce jako ingredienci známého a účinného léku Cholagol. Příznivý vliv má též na žaludek a používá se i proti nadýmání.

Další účinky kurkumy na naše zdraví
Účinky kurkumy na náš organismus ještě nejsou úplně prozkoumány, ale stále probíhající výzkumy jasně ukazují, že nám tato rostlina může být velkým přínosem na mnoha frontách. Její dezinfekční, antibiotické a protizánětlivé účinky jí dávají široké spektrum působnosti. Používá se k léčbě nemocí dýchacích cest, podobně jako zázvor ji můžeme aplikovat proti kašli, strouhanou a smíchanou se lžičkou medu. Dezinfekčně působí v celém našem zažívacím traktu. Zevně se používá k ošetření problémů kůže, jako např. akné a pro podporu léčby zanícených ran. Obklady ze silného odvaru kurkumy zlepšují prokrvení artrotických kloubů a tlumí jejich záněty.

Léčivé účinky

Kurkuma má silné protirakovinné účinky, napomáhá při jaterních a žaludečních obtížích, při nechutenství a poruchách menstruačního cyklu, také působí proti nachlazení.
Aktuálně se také zkoumá účinnost kurkumy proti některým formám rakoviny, např. prostaty. Tato rostlina, uznávaná celostní medicínou a ajurvédou, je díky svému působení na krevní oběh též považována za prevenci mozkové mrtvice a krvácení do mozku. Vypadá to tedy, že léčivá síla oddenků tohoto oblíbeného asijského koření nás svými léčivými účinky ještě překvapí..

Kurkuma a těhotenství

Vaše miminko začíná již v 18. týdnu slyšet, dokonce jej mohou polekat hlasité zvuky. Zajistěte správný vývoj sluchových orgánů svého dítěte tím, že do jídelníčku zařadíte spoustu potravin bohatých na mangan, což je např. kurkuma. Mangan je důležitý též i pro růst a vývoj kostry miminka. Podílí se na tvorbě pohlavních hormonů. Nedostatečný přísun manganu v těhotenství by mohl mít za následek to, že by se dítě mohlo narodit s poruchami zraku nebo sluchu. Kurkumu lze používat k okořennění jídla denně, je to skutečně vhodný doplněk vašeho těhotenského jídelníčku. Jedna lžíce kurkumy obsahuje asi 3 mg železa. Dále také asi 2 mg vitamínu C. Tato kombinace je ideální, protože vitamín C napomáhá vstřebávání železa do organismu zažívacím traktem. Z toho tedy vyplývá, že kurkuma není jen skvělé koření, ale i výborná nutriční látka, kterou by měla každá těhotná žena zařadit do svého jídelníčku.

Zdroj:

www.bylinky.eu

www.korenionline.info

J. Bowden, A. Tannisová, 100 nejzdravějších jídel pro nastávající maminky, Fortuna Libri, 2010

Leave a Reply