Před narozením děťátka každá maminka připravuje výbavičku pro miminko. Sleduje různé diskuse, chodí po obchodech, radí se s kamarádkami. Mezi důležitou součást výbavičky jistě patří plenky. Zda bude používat papírové jednorázové plenky nebo látkové plenky, to je na zvážení.
Sama jsem před tímto rozhodnutím také stála a rozhodla jsem se látkovat. Co to obnáší? Určitě je dobré se zamyslet nad mnoha aspekty jako je např. možnost sušení plenek, zda bydlíte v malém bytě budete mít problém usušit větší množství plenek. Toto jsem řešit nemusela, protože bydlím na vesnici a prostor máme hodně. Také cena vody, která se spotřebuje praním. Pro mě opět zanedbatelné, protože máme vlastní studnu, takže voda je k dispozici pořád. Dále zda budu látkovat nebo používat střídavě papírové jednorázové plenky. Mezi hlavní důvody, proč používat látkové plenky patří i zdravotní hledisko. Děti jsou zabaleny v bavlně, ne v papírových plenkách. Papírové pleny jsou vyrobeny z různých chemických látek, které určitě dětem moc neprospívají.
Z finančního hlediska můžete ušetřit opravdu hodně peněz. I když se vám může zdát, že pořízení moderních látkových plenek stojí hodně, záleží jaké si vyberete a také jak s nimi budete hospodařit. Pokud plánujete využít látkovky na několik dětí, jistě se vám tato investice opravdu vyplatí a mnohonásobně vrátí. Stačí si nakoupit výbavičku plenek a pak už jenom perete, sušíte, skládáte. Nemusíte už chodit do supermarketů a tahat balíky papírovek. Dalším hlediskem je určitě i ekologie. Nezatěžujete tak životní prostředí tunami odpadu, které vaše dítko vyprodukuje. Někdo by mohl namítnout, že častým praním jde plno chemických látek do životního prostředí, ale pokud používáte ekologické prací prostředky, tak tomu tak není. Na trhu je v dnešní době opravdu velký výběr. Zkušenosti získáte od maminek, které látkují už delší dobu, z různých diskuzí atd. Pleny mohou být různých velikostí.
Jednovelikostní pleny použijete na celou dobu plenkování. U malého miminka pleny přehnete, využijete patentek. Nevýhodou je větší objem plenky, delší doba schnutí.
Vícevelikostní plenky kupujete dle aktuální váhy. Pleny jsou z mnoha materiálů, jako je bavlna, biobavlna, bambus, froté. Způsob zapínání plenek je také rozdílný. A to na suchý zip, suchý zip s látkou nebo patentky. Do plenky pak vkládáte vkládací plenku, která je součástí některých plenek, u některých je musíte dokoupit. Na vkládací plenku pak dáváte separační plenku, která vám zachytí větší nečistoty a děťátko není v mokré plence. Některé plenky jsou tzv. 2V1 tudiž na ně nepotřebujete svrchní kalhoty. Vrchní vrstva je nepropustná. Nakonec dáte svrchní kalhotky, které jsou vyrobené z různých materiálů. Mě se osvědčil polyester s polyuretanovým zátěrem. Dobře se perou i rychle schnou.
Dále můžeme použít tzv. Vlňáčky. Ty jsou ale složitější na údržbu. Kolik si látkovek pořídíte závisí jen na vás. Jakým způsobem budete látkovat a jaké máte možnosti. Látkování má svoje výhody i nevýhody a je na každé z nás, pro co se rozhodneme. Určitě to za tuto zkušenost stojí. Jsem ráda, že jsem se pro látkování rozhodla. Využila jsem je u obou synů. Nyní už vlastně 3 roky a nemůžu si je vynachválit. Zkuste to tedy také.
Případné provozní záležitosti řešte pomocí vzkazu přes soukromé zprávy, pokud se komentáře netýkají publikovaného článku. (admin) Více podrobností na stránce Pravidla pro psaní článků