Kojíte své miminko a bojíte se vzít si třeba paralen, abyste mu neublížila? Obavy nejsou nutné, protože většina léků lze při kojení užívat, ale s opatrností, a vždy po poradě s vašim lékařem nebo lékárníkem.
Vše co užíváte se dostává i do mateřského mléka. Nikdy byste se neměla sama rozhodovat, který lék si vzít a který ne. O tom, které léky jsou vhodné, by vás měl informovat lékař. Dnes je i řada antibiotik, která jsou naprosto bezpečná i během kojení, takže není třeba přerušovat laktaci.Vždy je nutné se také zamyslet nad prospěšností léčby, protože užití léku převyšuje riziko nežádoucích účinků. Léky, které užívají kojící ženy, se dělí do tří skupin (léky bezpečné v době kojení, léky rizikové a léky kontraindikované). Lékař, který léky předepisuje, by měl být informován o tom, jak často kojíte, jak je vaše miminko staré, jaké mohou být nežádoucí účinky v případě užívání konkrétního léku a měl by vás poučit o tom, čeho byste si měla během užívání všímat. Ideální je, pokud lze užívat lék tak, aby ke kojení nedocházelo v době nejvyšší koncentrace léku v mléce. Pro většinu léků je to za 1–4 hodiny po požití. V případě, že lék užíváte 1x denně, je ideální lék podat vždy po posledním večerním kojení před delším spánkem dítěte.
Léky bezpečné: Sem patří například léky proti teplotě, léky na kašel (Mucosolvan), léky na rýmu a také antihistaminika- tj. léky proti alergických reakcím. Po konzultaci lze podávat i antibiotika, a to penicilinové nebo cefalosporinové řady.
Léky kontraindikované: Tj. léky, který nesmíte při kojení užívat. To jsou léky, které ovlivňují centrální nervový systém, léky ovlivňující srdeční frekvenci, léky snižující hladinu krevních tuků, cytostatika, imunopresiva a návykové látky.
Vždy se ale raději poraďte s lékařem.
jen bych doplnila, že při kojení se nesmí používat žádné vylepšené léky jako paralen plus apod., opravdu jen obyčejný paralen a max. 3 za den a taky zapomeňte např. na coldrex a podobné léky proti nachlazení.