Dozvěděla jste se sladkou novinu, že jste těhotná? Těhotenství není nemoc. Určitě to uslyšíte z mnoha stran. Měla byste se ale mít na pozoru a věnovat sobě i svému nenarozenému děťátku velkou péči. K tomu patří především zdravý životní styl, strava, dostatek spánku. Pozor byste si měla dát na léky. Ty představují pro plod riziku. Existují léky, které lze užívat v omezené míře, léky, které vám doporučí lékař pouze na lékařský předpis a také léky, kterým byste se měla určitě vyhnout. Mohlo by totiž dojít k poškození plodu. Téměř všechny léky, které jste užívala před těhotenstvím nebo které musíte začít užívat teprve nyní, užívá vaše dítě s vámi. Protože rostoucí tkáň reaguje na chemické látky mnohem citlivěji, musí váš lékař pečlivě volit a předepisovat léky v nejnižších koncentracích.
V zásadě vždy volte jinou možnost, než si hned vzít léky. Naučte se využívat dary přírody, poproste babičky, ať vás naučí „babské recepty“, jak si pomoci od lehkých obtíží. Ovšem někdy ani tyto metody nepomohou a vy se musíte vypravit k lékaři. Jste těhotná, tak se vždy držte zásady, že nic sama, bez vědomí lékaře nebo lékárníka nebudete užívat. Ten vám poradí, které léky můžete a které ne. Užívejte jen ty preparáty, které vám váš lékař předepíše nebo doporučí. Vždy dodržujte dávkování, sledujte datum expirace (doba, kdy má být lék spotřebován) a nebudete kombinovat více léků najednou.
V případě, že trpíte nějakým chronickým onemocněním jako je např. diabetes, epilepsie, astma bronchiale, onemocnění ledvin a mnoho dalších, vždy informujte svého gynekologa, že se chystáte otěhotnět a že trpíte nějakým onemocněním. Společně s vašim gynekologem a specialistou – diabetologem, endokrinologem, neurologem, který sleduje vaše chronické onemocnění, vám pomůže nastavit léčbu tak, aby to neuškodilo vám, ani vašemu nenarozenému miminku. Často je nutné některé léky, bez kterých se neobejdete, zaměnit za podobné, ale bez negativního dopadu na vyvíjejí se zárodek.
Pokud užíváte nebo máte začít užívat nějaké léky, informujte svého lékaře, že plánujete těhotesntví nebo si myslíte, že už jste těhotná. Některým lékům je třeba se vyhnout na začátku těhotenství, ale později jsou bezpečné, když už se vyvinuly všechny orgány dítěte a riziko vrozených vad je nižší.
Léky, kterým byste se měla vyhnout jsou: ACE inhibitory – k léčbě vysokého krevního tlaku, antikoagulancia – léky používané k ředění krve, antidepresiva – k léčbě depresí, Beta blokátory – k léčbě vysokého krevního tlaku, cytostatika – k léčbě rakoviny, diuretika – k léčbě poruchy vylučování tekutin, Ergotamin – k léčbě migrény, radioaktivní jód – k léčbě poruch štítné žlázy, Metformin – k léčbě cukrovky, celá řada antiepileptik, která se používají k léčbě epilepsie, dále vakcíny, které obsahují živé viry.
Očkování v těhotenství
Očkování se provádí jen v případě absolutní nutnosti. Je třeba se vyhnout živým vakcínám. Vyjímkou je tetanus a vzteklina. Jediným očkováním, které lze v některých případech doporučit, je vakcína proti chřipce. Na toto očkování panují rozdílné názory. Zdravým ženám ho asi nelze plně doporučit, pokud je však žena v rizikové skupině, v prvním trimestru je to možné. Očkovat by se mělo v prvních čtyřech měsících těhotenství. Pak už je na zvážení, zda není riziko očkování vyšší než riziko infekce.
Všem nastávajícím maminkám přeji, aby prožily celé těhotenství bez problémů a měly na ně ty nejkrásnější vzpomínky.
Zdroj:
Huch R.: Šťastné těhotenství od A do Z, Grada, Praha 2007
Chmel R.: Průvodce těhotenství, Grada, Praha 2006
Mikulandová M.: Těhotenství a porod, Computer Press, Brno 2004
Trewinnard K.: Jak přirozeně otěhotnět, Computer Press, Brno 2006
Weissová R., E.: Těhotesntví krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2010