Těhotenství přináší mnohé obtíže: bolesti prsou a zad, únavu, nevolnost, zvracení. Většina žen se také během devíti měsíců gravidity setká s nadýmáním, pálením žáhy, zácpou, křečemi v lýtkách nebo s hemeroidy. A co teprve když se objeví rýma, kašel nebo horečka? Které léky jsou pro těhotnou vhodné a které nikoli? To je dobré vědět jistě, protože podávání některých léků může mít vedlejší vliv na plod. A v časné graviditě mohou některé léky dokonce způsobit potrat nebo vývojové vady.
Nejrizikovější odbodí pro plod
Při užívání léků v těhotenství je třeba vždy zvážit poměr mezi prospěšností a riziky, které tato léčba přináší pro matku i plod. Jednotlivá léčiva jsou řazena do kategorií podle rizik pro plod, záleží i na fázi těhotenství, v níž jsou podána.
Nejcitlivější je plod mezi 17. dnem a 13. týdnem těhotenství, kdy dochází k vývoji orgánů a je nejvyšší riziko vzniku malformací (odchylek stavby orgánů). Před 17. dnem gravidity vede případný nepříznivý vliv léčiva buď k zastavení vývoje zárodku, tj. k potratu, nebo jsou poškozené buňky nahrazeny jinými a vývoj pokračuje bez potíží dále.
Obecné zásady pro podávání léků v těhotenství
- Pokud jste užívala léky v době, kdy jste ještě nevěděla, že jste těhotná, neznepokojujte se, informujte svého lékaře, ten se může rozhodnout obvykle sám, nebo se poradí s klinickým genetikem.
- Podávají se ty léky, jež žena dlouhodobě užívá (pokud je jejich užívání v těhotenství možné, pokud ne, je nutná změna za jiný přípravek stejného účinku).
- Z dalších medikamentů se volí ty, jejichž podání je nezbytně nutné.
- Volí se nejkratší dávkovací schéma a nejnižší účinná dávka.
- O každém doporučovaném léku by měla být těhotná náležitě poučena svým lékařem nebo lékárníkem.
- Opatrně s bylinnými léky a mastmi, neznáme přesně veškeré účinky jednotlivých bylin. Na rozdíl od podrobného studia a schvalování účinků běžných léků nelze posoudit všechna jejich rizika,
- Je dobré užívat vitamíny a podpůrné prvky po dobu těhotenství a kojení.
- Téměř všechny léky podané matce přecházejí během kojení i do mateřského mléka
- Těhotná by sama neměla nasazovat žádné léky! Je pouze malé množství léků, které se mohou volně prodávat a užívat v těhotenství.
Běžně užívané léky v těhotenství
Mezi zcela běžně užívané preparáty v graviditě patří v prvních třech měsících:
- hormonální léky k podpoře gravidity (gestageny)
- kyselina listová (je prevencí některých vad)
Dále je poměrně časté podávání:
- léků proti zvracení – pouze po poradě s lékařem
- antibiotik (jen některé typy), pokud si to situace žádá
Při nachlazení nebo zvýšené teplotě lze bez rizika užívat:
- Paralen
- stejně tak nevadí lokálně používané dezinfekční spreje nebo kloktadla
Pokud to jde, lékům a bylinným přípravkům se v těhotenství co nejvíce vyhýbáme.