Umělé mléko, které jste se rozhodla dávat svému miminku nebo po doporučení vašeho pediatra musí být správně skladováno, aby si zachovalo čerstvost a hlavně nebylo kontaminované něčím zvenčí. Dnes je ta trhu řada mlék, které lze zakoupit společně s dózičkou, do které můžete mléko uložit, je v temnu a zároveň dobře uzavřené. V případě, že máte mléko v krabičce je nutné sáček vždy po odebrání potřebného množství mléka uzavřít např. svorkou. Používejte vždy přiloženou odměrku a dodržujte návod k použití ohledně dávkování a přípravy. Mléko připravujte dle věku vašeho dítěte, vždy čerstvé. Nedopité mléko nikdy znovu neohřívejte a ani neudržujte teplé. Riziko kontaminace choroboplodnými zárodky je příliš velké.
Jak tedy připravit mléko na noc nebo na cestu
Na noční krmení nebo na cestu si můžete připravit libovolné množství kojenecké výživy. Horkou vodu si dejte do termosky. Tuto termosku používejte jen na horkou vodu pro miminko a nepoužívejte ji na jiné nápoje. Určete si ji výhradně jen pro vodu na toto použití. Můžete si odměřit množství prášku, která si nasypete do lahvičky, kterou dobře uzavřete. Tímto způsobem lze krmení vždy nachystat velice rychle, což je v noci nebo v případě cest velice důležité. Některé maminky si připravují noční mléko předem a uchovávají je v lednici, pak je pouze ohřejí. Tato metoda je v pořádku, pokud své miminko již přikrmujete, tedy mezi čtvrtým a šestým měsícem života. Při dřívějším používání existuje riziko, že se v předpřipraveném kojeneckém mléce objeví velké množství mikroorganismů. Trpí – li vaše dítě často na bolení bříška, měla byste od toho způsobu přípravy upustit.
Při přípravě výživy do láhve musíte dbát na mnoho věcí. Postupem času se to ale pro vás stane rutina a čím vaše dítko bude starší, tím i vy budete šikovnější a zručnější, co se týče péče o dítě.
Zdroj: Výživa dětí – Kojíme dítě, krmíme dítě, učíme dítě jíst, Svojtka a CO, Praha, 2009